Arvien biežāk ugunsdzēsējiem nākas dzēst degošus labības laukus un siena ruļļus

0 Komentāru

Ugunsdzēsēji aicina zemniekus pārliecināties, ka viņu lauksaimniecības tehnika pirms došanās uz labības lauka ir tehniskā kārtībā un nerada dzirksteles. Šajās dienās bijuši jau vairāki gadījumi, kad nodeg labības lauki. Tā ir jauna slodze glābējiem, jo arī sausie meži joprojām ir ugunsbīstami. Teju katru dienu ir pa izsaukumam uz degošiem mežiem, stāsta TV3 Ziņas.

Bija vajadzīgas piecas dienas, lai pilnībā nodzēstu meža ugunsgrēku desmit kilometru garumā no Egļupes līdz Siguldai gar dzelzceļa sliedēm. Un 21. jūlijā aprēķināta izdegusī meža platība, kas ir 23 hektāri. Ja pieskaita degušo sauso zāli gar dzelzceļa uzbērumu, kopējā platība ir 34 hektāri.

”Tur, kur uguns ir skāris jaunaudzes, tur, visticamāk, visas aizies bojā. Kur deguši lielie koki, jāvērtē pēc kāda laika, vai ir zudusi augtspēja. Vietās, kur kūdras slānis bija biezāks, jāskatās, cik ļoti šajā ugunsgrēkā cietusi sakņu sistēma. Ja saknes apdegušas, šie koki ies bojā,” skaidro Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Junķiķis.

Situācija Siguldas pusē izvērstos vēl dramatiskāka un dzēšana pat ilgāka par piecām dienām, ja talkā nebūtu devies Latvijas Dzelzceļa speciālais ugunsdzēsības vilciens, un grūti pieejamās vietas no gaisa nedzēstu armijas helikopters ar ūdens maisu. Sākotnēji izskanēja versija, ka ugunsgrēkā varētu būt vainojamas dzirksteles no garām braucošajiem vilcieniem, jo tieši gar sliedēm dažādās vietās ar laika nobīdi sākās ugunsgrēki.

Zigmunds Junķiķis apliecina, ka ugunsgrēka izcelšanās iemesls nav īsti skaidrs, un arī vainīgais diez vai tiks noskaidrots.

Ugunsdzēsējiem nu vēl klāt citi glābšanas objekti. Sausuma dēļ aizdegas labības lauki, deg nokulto lauku rugāji, liesmas pārņem siena ruļļus, siena gubas. Nelaime šonedēļ jau piemeklējusi zemniekus Tārgalē, Penkulē, Ābeļu pagastā, Ives pagastā, Kārķos.

”Degoši rugāju un labības lauki ir tikpat bīstami kā degoši kūlas lauki, jo liesmas izplatās strauji. Tās var nokļūt uz blakus esošo mežu, citiem īpašumiem, lauksaimniecības tehniku. Var apdraudēt cilvēku veselību un dzīvību,” skaidro Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Agrita Vītola.

Ugunsgrēki labības laukos rodas no dzirkstelēm lauksaimniecības tehnikā, vai kāds garāmbraucējs izmet izsmēķi.

Līdz degošajā labības laukā ierodas glābēji, zemnieks pats var censties liesmas apturēt ar lauka uzaršanu. Uzartā zemes līnija būs kā buferis.
0 Komentāru