Zviedrijā izplatīs informatīvu brošūru, lai sagatavotu iedzīvotājus iespējamam militāram konfliktam

Pievienot komentāru
Zviedrijā izplatīs informatīvu brošūru, lai sagatavotu iedzīvotājus iespējamam militāram konfliktam
Foto: Reuters / Scanpix

Saglabājoties spriedzei Rietumvalstu un Krievijas attiecībās, zviedri uzskata, ka viņiem jābūt gataviem arī ļaunākajam. Zviedrijas valdība izstrādājusi informatīvu brošūru, lai iedzīvotājus informētu par rīcību kara, terorakta vai dabas katastrofas gadījumā. Jau tuvākajā laikā šo izdevumu paredzēts nosūtīt teju pieciem miljoniem zviedru mājsaimniecību.

Brošūra nosaukta “Ja sākas krīze vai karš”. Tāda bija pieejama arī Aukstā kara laikā, taču tagad pielāgota mūsdienām. Materiālā stāstīts, kādus pārtikas produktus noglabāt nebaltai dienai, kādai informācijai uzticēties un kā rast patvērumu.

20 lappušu dokumentā vienkārša veidā raksturoti draudi Zviedrijai – iespējams militārs konflikts, dabas katastrofas, kiberuzbrukumi un terorakti.

“Patlaban ir informācijas deficīts. Esam noskaidrojuši, ka Zviedrijas iedzīvotāji vēlas zināt, kā labāk sagatavoties iespējamai krīzei. Viņi vēlas padomus par pārtiku, ūdeni, elektrību, saziņu un daudz ko citu,” norāda Zviedrijas Ārkārtas situāciju pārvaldes vadītājs Dans Eliasons.

Brošūrā iedzīvotāji aicināti izveidot ārkārtas situācijas komplektu un iekļaut tajā ēdienu konservus, makaronus, glābšanas dienestu kontaktus un skaidru naudu.

“Viena no svarīgākajām lietām ir radio, un cilvēki to mēdz aizmirst. Vajadzīgs radio, kas darbojas bez elektrības. Tas var būt darbināms ar baterijām, bet manējais uzlādējas no saules gaismas. No tā es varu iegūt visu nepieciešamo informāciju,” saka Sollentunas iedzīvotāja Eva Lādberga.

Brošūras izdošana skaidrojama ar Zviedrijas bažām par Rietumvalstu un Krievijas attiecību pasliktināšanos pēc Krimas aneksijas 2014. gadā.

Jauno brošūru paredzēts izplatīt maija beigās, kad Zviedrijā notiks Ārkārtas sagatavotības nedēļa. Tās laikā valsts dienesti izglīto sabiedrību par rīcību dažādās ārkārtas situācijās.