Zviedrija atsauc paziņojumu par ”pūļa imunitāti”; Covid-19 saslimšanu skaits valstī negaidīti uzņem apgriezienus

15 komentāri
Zviedrija atsauc paziņojumu par ”pūļa imunitāti”; Covid-19 saslimšanu skaits valstī negaidīti uzņem apgriezienus
REUTERS / SCANPIX

Pirms pāris dienām ar paziņojumu, ka Stokholmā nekādu ierobežojumu neuzlikšanas dēļ drīz būs sasniegta kolektīvā imunitāte pret ”Covid-19” klajā nāca valsts galvenais epidemiologs Anderss Tegnels. Diemžēl viņš sapriecājās par agru. Kā ziņo ”Forbes”, jau otro dienu pēc kārtas Zviedrija ziņo par rekordlielu koronavīrusu gadījumu skaitu dienā. Priecīgās prognozes ir atsauktas.

Iepriekš izplatīto Zviedrijas paziņojumu par kolektīvās jeb pūļa imunitātes sasniegšanu un Zviedrijas stratēģiju uzvarēt vīrusu, to neierobežojot, lasi ŠEIT!

Zviedrija nonāca viedokļu krustugunīs visas pasaules diskusijās, jo, atšķirībā no citām Eiropas valstīm, izvēlējās neizsludināt nekādus īpašos ierobežojumus ”Covid-19” izplatības laikā, uzskatot, ka cilvēki šo slimību izslimos vieglā formā un radīsies kolektīvā imunitāte.

Tegnels iepriekš vairākkārt bija uzstājis, ka vīrusa izplatība palēninās. Pēdējās dienas dati skaidri norāda, ka viņam nav bijusi taisnība.

Diemžēl aizvadītās dienas laikā tiek ziņots par 812 pozitīviem Covid-19 testiem Zviedrijā, un kopējais saslimšanas gadījumu skaits valstī sasniedz jau 17 567.

Paziņojums par ”pūļa imunitāti” – oficiāli atsaukts

Pagājušās diennakts laikā pamatīgi paaugstinājies arī no ”Covid-19” mirušo skaits Zviedrijā. Pēdējās diennakts laikā miris vēl 131 cilvēks, bet kopā no Covid-19 Zviedrijā jau miruši 2152 cilvēki.

Zviedrijas Sabiedrības veselības aģentūra paziņojusi, ka esot ”skaidrs”, ka Zviedrijā šogad mirušo skaits būs būtiski lielāks nekā ierastajā gripas sezonā.

”Ir vairāk nāves gadījumu, nekā gaidījām. Un viss noteikti nav beidzies. To pierāda gadījumu skaita kāpums Stokholmā,” sacījis Tegnels.

Un saslimšanas un nāves gadījumu skaits atkal palielinās vien pāris dienas pēc paziņojuma, ka līdz maija sākumam Zviedrijā tiks sasniegta kolektīvā imunitāte. Šo paziņojumu Zviedrijas veselības aģentūra nu ir oficiāli atsaukusi.

Tengels spriež, ka ”grūti spriest”, vai pie gadījumu skaita kāpuma vainojamas Lieldienu brīvdienas, kuras zviedri baudīja bez saskarsmes ierobežojumiem.

Viņš uzsver, ka tikpat labi fiksēto saslimušo skaits var būt pieaudzis, jo zviedru mediķi sākuši pastiprinātas veselības pārbaudes veselības aprūpes speciālistiem un vecāka gadagājuma cilvēkiem.

Pozitīvi esot, ka saslimušo vidējais vecums pazeminās – Tegnels akcentē, ka tas rada mazāku nopietnas slimības attīstības risku.

Pārāk agri, lai sapriecātos

Tegnels paziņojis, ka pagaidām ir vēl par agru, lai Zviedrijas iedzīvotāju dzīve atgrieztos pavisam normālā stāvoklī.

Kaut arī Zviedrija ir ”gājusi pret straumi” un atšķirībā no citām Eiropas valstīm un kaimiņiem izvairījusies stingri noteikt socializēšanās ierobežojumus vai slēgt iestādes, arī zviedriem tiek ieteikts sevi sargāt, vairāk uzturoties mājās.

Tomēr, tā kā veikali, sporta zāles, restorāni un bāri joprojām ir atvērti, vilinājums daudziem ir izrādījies pārāk liels.

Stokholmas mēre Anna Kēniga Jerlmira jau brīdinājusi restorānu un bāru īpašniekus, ka, ja tajos netiks kontrolēta pulcēšanās, var tikt izdots rīkojums par slēgšanu.

”Pēdējās nedēļas laikā mēs esam saņēmuši daudzus ziņojumus, ka Stokholmā cilvēki sāk aktīvāk atpūtieties un izbauda laikapstākļus.

Es gribu skaidri norādīt, ka ierobežojumiem nav tikai ieteikuma raksturs. Izteikšos pavisam skaidri: es nevēlos redzēt nevienu pārpildītu āra kafejnīcu Stokholmā.”