Zviedri audzē militāros muskuļus, bet NATO nestāsties

1 komentārs

Mēs esam pamodušies pēc dziļa miega – tā par pašreizējo drošības situāciju saka Zviedrijas Karaliskās Kara akadēmijas valdes loceklis Kārlis Neretnieks. Krievijas agresīvā ārpolitika un draudi pamatīgi mainījuši zviedru nostāju pret NATO, tiek iepirkta moderna kara tehnika, tomēr aliansē iestāties šā Skandināvijas valsts vēl netaisās.

Kārlis Neretnieks ir trimdas latvietis, dzimis Zviedrijā, kur kara laikā pārbēga tūkstošiem latviešu. Neretnieka dosjē ir plašs. Bijis Zviedru armijas ģenerālmajors, Nacionālās aizsardzības koledžas rektors, valdības padomnieks. Tagad viņš strādā Karaliskajā Kara akadēmijā un joprojām ir cieši saistīts ar militāro sfēru. Uzstājoties ar lekciju Rīgā, Neretnieks atzīst, – pēc ilgstošā miera laika Zviedrijā tagad valdot pamatīga spriedze, bailēs par Krievijas neprognozējamību.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Kārlis Neretnieks, atvaļināts ģenerālmajors:

Par laimi, mūsu ekipējums ir pasaules klases līmenī. Iznīcinātāji – mēs būvējam tos paši. Tanki, kuģi. Tiesa gan, to ir gaužām maz. Un tas ir naudas trūkuma dēļ.

Plašu ažiotāžu izraisīja Krievijas ārlietu ministra Lavrova intervija zviedru medijiem, kuros viņš draudējis ar smagām sekām, ja Zviedrija iestāsies NATO. Zviedriem labā atmiņā arī incidents ar krievu zemūdeni, kura pārvietojās zviedru iekšējos ūdeņos, par ko vietējās drošības struktūras uzzināja tikai pēc notikušā. Tadad zviedri nolēmuši pirkt helikopterus, lai ķertu slepenos kuģotājus. Zviedri aktīvi piedalās NATO organizētajās mācībās, sadarbojas ar aliansi, tomēr iestāties NATO nevēlas. Teorētiski tas būtu iespējams vien pēc nākamajām vēlēšanām, kas notiks 2018. gadā.

Zviedrijas parlamentā nebūs balsu vairākuma šim lēmumam. Koalīcijā ir sociāldemokrāti un zaļie, un zaļie ir nāvīgi pret iestāšanos.

Līdzīgi kā pie Baltijas valstu robežām, arī Zviedrijas tuvumā krievu militārie lidaparāti regulāri lido ar izslēgtiem raidītājiem, radot aviokatastrofu draudus. Reiz no zviedru civilās lidmašīnas sadursmes ar iznīcinātāju paglābusi tikai laimīga nejaušība, stāsta Neretnieks.

Sadursme gandrīz notika teritorijā starp Zviedrijas dienvidiem un Kopenhāgenu. Krievu lidmašīna lidoja civilās aviācijas koridorā. Mēs to redzējām militārajos radaros.

Militārais eksperts skaidro, ka Zviedrijas lēmumu par NATO lielā mērā ietekmēs tas, ko izlems Somija. Tāpat arī somi rūpīgi vēro, ko dara zviedru kaimiņi, taču neviens nevēlas spert pirmo soli, kas varētu izprovocēt vēl lielākas, neprognozējamās Krievijas dusmas.

Video

TOP komentāri

  • Nu un
    0 0 0

    Nu un

    (Zviedri audzē militāros muskuļus, bet NATO nestāsties)
    Vai jums tildes biroja nav:) Interesanti pēc cik stundām izlabos.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl