Komentāri

Latvieši uz Ziemassvētkiem mēdz skaitīt dzejoļus pie eglītes, tautas tradīciju praktizētāji iet ķekatās un velk bluķi, un, protams, visi pieēdas tā, it kā vairs nekad ēst nebūs iespējams. Taču kādas ir Ziemassvētku tradīcijas citās valstīs?

Ukrainā ir zirnekļa kults – svētku eglītē tiek iekārts zirnekļa tīkls un pats zirneklis. Tam, kas to atradīs, tam nākamajā gadā gaidāma veiksme. Savukārt čehi Ziemassvētku vakarā zīlē – viss, kas viņiem ir nepieciešams, ir kurpe vai zābaks. Tas ir jāmet pār plecu, un atkarībā no tā, kā tas nokrīt, var izzīlēt vai nākamajā gadā būs precības. Ja zābaka papēdis ir uz durvju pusi, tad gadiņš vēl būs jāpaciešas. Ja nokrīt ar purngali, tad jāšus kāzu kleita vai uzvalks.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Savukārt Spānijā dzīvojošie kataloņi Ziemassvētku vakarā dauza koka baļķi un liek tam kakāt saldumus. Tieši tā, kakāt!  Dauzot baļķi, tiek dziedāta dziesmiņa, kuras vāri ir aptuveni šādi:

Kakā, baļķi
Kakā, saldumus,
Lazdu riekstus un
Biezpienu.
Ja tu labi nekakāsi,
Es sitīšu Tev
Ar nūju,
Kakā baļķi.

Kataloņiem Ziemassvētki ir ar īpatnējiem simboliem – tur radusies tradīcija dāvināt figūriņas ar kakājošu jaunekli.  Figūriņas vēsture sniedzas 17. gadsimtā, kas vēlāk izplatījusies visā Ibērijas pussalā un citviet pasaulē. Tās nozīme ir sekojoša – ja kāds to atradīs svinību vietā, tam būs veiksmīgs gads.

Roberts Meloni stāsta, ka viņa dzimtenē Sicīlijā Ziemassvētkos pie bērniem ciemos nāk veca kundze kuplos svārkos ar grozu. Bērniem, kas ir bijuši labi, viņa dāvina saldumus, bet tiem, kas bijuši palaidnīgi, tiek pie ogles.

Skandināvijā uz Ziemassvētkiem tiek dzertas īpašas 10 alus šķirnes, bet par pavisam senām Norvēģu tradīcijām Bez tabu pastāstīja Lelde, kas dzīvo Norvēģijā. Viņa no tādām ir uzskats, ka Ziemassvētkos jāguļ ar aizvērtu muti, citādi murgs, kas klejo apkārt, miega laikā izskaitīs gulošā zobus un pārņems varu pār cilvēku.

Visi zinām, ka senlatvieši vilkuši bluķi. Taču mazāk zināma tradīcija ir Ziemassvētkos mežā savākt zarus, jo pēc tiem var pateikt, kas būs nākamais vīrs vai sieva.

Vairāk skaties video.

 

Lasi vēl