Ziņojums: Kipra nelegāli pārdevusi tūkstošiem pasu

0 Komentāru
Ziņojums: Kipra nelegāli pārdevusi tūkstošiem pasu
REUTERS/SCANPIX

Kipra no 2007. gada līdz 2020.gada beigām nelegāli piešķīrusi pilsonību tūkstošiem cilvēku, kas nav Eiropas Savienības (ES) rezidenti, pirmdien,7. jūnijā, pavēstīja īpašās izmeklēšanas komitejas vadītājs.

Ziņojums tagad iesniegts prokuratūrai, kas lems par turpmākajiem soļiem. Atbilstoši ziņojuma liecībām shēmā iejaukti politiķi, advokāti, ierēdņi un garīdznieki.

Kopumā Kipras pilsonību nelegāli saņēmuši 3609 cilvēki.

“Tie ir aptuveni 53% no 6779 gadījumiem, kas tika pārbaudīti,” sacīja izmeklēšanas komitejas vadītājs Mirons Nikolats.

Izmeklēšana ilga deviņus mēnešus, un to veikt bija pieprasījusi ES.

Lai iegūtu pasi, kas ļauj brīvi ceļot pa visu ES, interesenti maksājuši no 2,5 miljoniem eiro.

Shēma ienesusi 9,7 miljardus eiro, kas ES 2013. gada finanšu krīzē smagi skartajai valstij bija ļoti nepieciešama, sacīja Kipras prezidents Niks Anastasiads.

Kipra var piešķirt pilsonību tā, kā pati vēlas.

Tomēr ar pasākumiem, kas tika īstenoti, lai ievilinātu cilvēkus, kas ir spējīgi un gatavi maksāt, zināma robeža tikusi pārkāpta.

Likumdevēju sapulces prezidents pameta amatu pēc telekanāla “Al Jazeera” pārraides, kurā tika izgaismota shēmas taktika.

ES gadiem centusies darīt galu šādai praksei. Cita starpā arī Malta izpelnījusies nopēlumu. ES bažījas, ka pasu tirdzniecība var novest pie naudas atmazgāšanas, izvairīšanās no nodokļiem un korupcijas, kā arī vājināt nacionālo drošību.

Kipra šādu praksi izbeidza novembrī.

0 Komentāru