Zinātnieki: būs nepieciešami vairāk “AstraZeneca” koronavīrusa vakcīnas izmēģinājumu

2 komentāri
Zinātnieki: būs nepieciešami vairāk “AstraZeneca” koronavīrusa vakcīnas izmēģinājumu
REUTERS / SCANPIX

Būs nepieciešami vairāk “AstraZeneca” koronavīrusa vakcīnas izmēģinājumu, lai noteiktu tās drošumu un efektivitāti, paziņojuši Oksfordas universitātes un Pasaules Veselības organizācijas zinātnieki.

“AstraZeneca” akciju vērtība šonedēļ kritās pēc tam, kad uzņēmums pirmdien paziņoja par koronavīrusa vakcīnas pētījumu starpposma rezultātiem. Lielbritānijas farmācijas gigants “AstraZeneca” paziņojis, ka tās izstrādātā vakcīna uzrādījusi vien 70% efektivitāti, apvienojot divus dažādus dozēšanas režīmus.

Neliela cilvēku grupa, kas visi jaunāki par 55 gadiem, saņēma neapzināti mazāku vakcīnas devu, kam sekoja pilna deva, un lielāka cilvēku grupa saņēma divas pilnas vakcīnas devas. Tika konstatēts, ka vakcīna uzrāda 90% efektivitāti grupā, kas saņēma mazāku tās devu, savukārt grupā, kas saņēma divas pilnas vakcīnas, tā uzrādīja tikai 62% efektivitāti.

Daži ASV eksperti, tostarp Baltā nama operācijas “Warp Speed” priekšnieks, pauduši, ka viņus satrauc atšķirīgais abu grupu vecums. Ņemot vērā šīs bažas, “AstraZeneca” izpilddirektors Paskāls Sorio ceturtdien, 26.novembrī aģentūrai “Bloomberg” sacījis, ka uzņēmums, iespējams, sāks jaunu pētījumu, lai pārbaudītu zemāku vakcīnas devu režīmu.

“Pilni dati tiks publicēti medicīnas žurnālā, lai cilvēki tos varētu pārbaudīt. Datu fragmenti nav noderīgs veids, kā analizēt patiesībā notiekošo,” viņš piektdien, 27.novembrī paziņojis “CNBC”.

Arī citi Lielbritānijas valdības ministri un eksperti ir atbalstījuši “AstraZeneca” vakcīnu, norādot, ka galīgais vārds galu galā būs zāļu regulatoriem, kuriem ir vairāk informācijas par vakcīnas vēlīnās stadijas klīniskajiem pētījumiem.

Aptauja, ko par vakcinēšanos aizsardzībā pret Covid-19 domā Latvijas iedzīvotāji

Lielbritānija piektdien, 27.novembrī, lūdza tās neatkarīgo medikamentu regulatoru izvērtēt farmācijas kompānijas “AstraZeneca” un Oksfordas Universitātes kopīgi izstrādāto Covid-19 vakcīnu tās oficālās apstiprināšanas procesa ietvaros pagaidu piegādei. Tas nozīmē, ka “AstraZeneca” vakcīnu visā valstī varētu izplatīt līdz gada beigām.