Zelenskis stājas Ukrainas prezidenta amatā un uzreiz atlaiž parlamentu

25 komentāri

Šodien, 20. maijā, Volodimirs Zelenskis stājies Ukrainas prezidenta amatā.

Viņš deva prezidenta zvērestu parlamenta svinīgajā sēdē un uzreiz pēc stāšanās Ukrainas prezidenta amatā atlaidis valsts parlamentu.

Par to viņš paziņoja parlamenta svinīgajā sēdē, kurā notika viņa inaugurācija. “Es atlaižu astotā sasaukuma Augstāko radu,” sacīja Zelenskis.

Tomēr viņš lūdza deputātus divu mēnešu laikā pieņemt vairākus, pēc viņa teiktā, neatliekamus likumus – par deputāta tiesiskās imunitātes atcelšanu, par nelikumīgu iedzīvošanos bagātībā un vēlēšanu kodeksu. Viņš arī lūdza deputātus atlaist Ukrainas Drošības dienesta vadītāju, ģenerālprokuroru un aizsardzības ministru. Zelenskis sacīja, ka tā visa paveikšanai dod deputātiem divus mēnešus laika.

“Izdariet to un piekariet sev medaļas – tās nav sliktas balles pirms parlamenta pirmstermiņa vēlēšanām,” teica jaunais Ukrainas prezidents.

Viņš arī ierosināja valdībai demisionēt.

Tūlīt pēc Zelenska inaugurācijas iesniedza atlūgumu aizsardzības ministrs Stepans Poltoraks. Kārtējām parlamenta vēlēšanām būtu bijis jānotiek oktobrī.

Jau ziņots, ka Zelenskis 21. aprīlī uzvarēja prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā, saņemot 73% balsu. Viņa sāncensis, līdzšinējais valsts galva Petro Porošenko ieguva tikai 24% balsu. Tik pārliecinošu rezultātu nevienam prezidenta amata kandidātam Ukrainas vēsturē līdz šim nebija izdevies gūt.

Zelenskis, par kura politiskajiem uzskatiem vēl ir daudz neskaidrību, kļuva populārs kā televīzijas komiķis. Aizvadītā gada pēdējā dienā viņš negaidīti paziņoja, ka ir nodomājis kandidēt uz prezidenta amatu.

Prezidenta amata termiņš ir pieci gadi.