Visas ES dalībvalstis varēs iegādāties 300 miljonus divu farmācijas uzņēmumu Covid-19 vakcīnas devu

0 Komentāru
Visas ES dalībvalstis varēs iegādāties 300 miljonus divu farmācijas uzņēmumu Covid-19 vakcīnas devu
REUTERS / SCANPIX

Stājies spēkā Eiropas Komisijas (EK) noslēgtais līgums ar farmācijas uzņēmumiem “Sanofi” un “GSK”, kas paredz, ka visas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis varēs iegādāties 300 miljonus Covid-19 vakcīnu devu, aģentūru LETA informēja Komisijas pārstāvniecības Latvijā pārstāve Kristīne Liepiņa.

Viņa norādīja, ka rezervētās devas dalībvalstis arī drīkstēs ziedot valstīm ar zemiem un vidējiem ienākumiem. Savukārt abi uzņēmumi arīdzan centīsies ievērojamu daļu no vakcīnām savlaicīgi piedāvāt valstīm ar zemiem un vidējiem ienākumiem, izmantojot mehānismu “Covax” jeb “Covid-19 Vaccines Global Access”, kas ir vakcīnu pīlārs Covid-19 apkarošanas rīku pieejamības paātrināšanas iniciatīvā.

Komisija jau ir parakstījusi līgumu ar “AstraZeneca” un turpina sarunas par līdzīgiem līgumiem ar citiem vakcīnu ražotājiem, kā, piemēram, “Johnson & Johnson”, “CureVac”, “Moderna” un “BioNTech”, ar kuriem ir beigušās izpētes sarunas. Lasi vēl: Oksfordas Universitāte un ”AstraZeneca” atsāk Covid-19 vakcīnas klīniskos izmēģinājumus

Noslēgtais līgums tiek finansēts no Ārkārtas atbalsta instrumenta, kas piešķir līdzekļus tam, lai tiktu izveidots portfelis ar iespējamajām vakcīnām, kam ir dažādi profili un ko ražo dažādi uzņēmumi.

Farmācijas uzņēmumi “Sanofi” un “GSK” izstrādā rekombinētu Covid-19 vakcīnu. Septembrī tika sāka pētījuma pirmo un otro posmu, un pētījuma trešais posms sekos 2020.gada beigās. Ja pētījumi būs veiksmīgi uzņēmumi centīsies nodrošināt, lai vakcīna būtu pieejama līdz 2021.gada otrajai pusei, ievērojot arī regulatīvos apsvērumus.

Komisijā norādīja, ka kopā ar dalībvalstīm un Eiropas Zāļu aģentūru EK izmantos elastību, kāda ir iespējama, lai paātrinātu atļaujas piešķiršanu sekmīgām Covid-19 vakcīnām un šo vakcīnu pieejamību.

Turklāt regulatīvais process būs elastīgs, toties stingrs. Jebkurai vakcīnai, kas tiek laista tirgū, būs jāiztur ES atļaujas piešķiršanas procedūra, proti, tai būs jāatbilst vajadzīgajām drošuma prasībām un Eiropas Zāļu aģentūrai tā būs zinātniski jānovērtē, skaidroja Komisijā.

17.jūnijā EK nāca klajā ar Eiropas stratēģiju, lai paātrinātu efektīvu un drošu Covid-19 vakcīnu izstrādi, ražošanu un izmantošanu. Ar cerības pirkuma līgumiem, saņemot tiesības noteiktā laikposmā un noteiktā skaitā iegādāties vakcīnas devas, Komisija finansē daļu no sākotnējām izmaksām, kas rodas vakcīnu ražotājiem. Sagādātais finansējums tiek uzskatīts par sākotnēju iemaksu par vakcīnām, kuras faktiski iegādāsies dalībvalstis. Plašāk šeit: EK rezervējusi vēl 200 miljonus potenciālās vakcīnas devu pret jauno koronavīrusu

Augstās izmaksas un zemā sekmība ieguldīšanu Covid-19 vakcīnā vakcīnu izstrādātājiem padara par ļoti riskantu, tāpēc šāda kārtība ļaus izdarīt ieguldījumus, kuru citādi varbūt nemaz nebūtu, norādīja EK, akcentējot, ka Komisija ir apņēmusies arī nodrošināt, lai visi, kam vakcīna vajadzīga, to varētu saņemt ne vien savā valstī, bet jebkurā pasaules malā.

Kopš 4.maija Komisija ir piesaistījusi teju 16 miljardus eiro, īstenojot globālo reaģēšanu uz koronavīrusu – pasaules mēroga rīcību, kuras mērķis ir nodrošināt vispārēju piekļuvi koronavīrusa testiem, terapijām un vakcīnām un gādāt par pasaules atlabšanu. Komisija ir arī apstiprinājusi, ka ir ieinteresēta piedalīties mehānismā “Covax”, kura uzdevums ir taisnīgi un par pieņemamu cenu visur nodrošināt piekļuvi Covid-19 vakcīnām.

Komisija 31.augustā ziņoja par Eiropas komandas veikumu: globālās reaģēšanas uz koronavīrusu mehānisma “Covax” un tā mērķu atbalstīšanā tiek ieguldīti 400 miljoni eiro.

0 Komentāru