“Viņš nežēloja ne sievietes, ne bērnus!” Jaunzēlandes terorakta upuru vidū arī piecgadīgs bērns

4 komentāri
“Viņš nežēloja ne sievietes, ne bērnus!” Jaunzēlandes terorakta upuru vidū arī piecgadīgs bērns
REUTERS/SCANPIX

Jaunzēlandē noticis terorakts – labējie ekstrēmisti atklājuši uguni divās mošejās Kraistčērčas pilsētā, nogalinot vismaz 49 cilvēkus. Uzbrukums turklāt pārraidīts tiešsaistē sociālajos tīklos.

Uzbrucēji tagad ir aizturēti, un viens no viņiem jau sestdien stāsies tiesas priekšā.

Asiņainākais slaktiņš Jaunzēlandes vēsturē izcēlās pa dienu, kad musulmaņi Kraistčērčas pilsētā pulcējās uz lūgšanām.

Terorists – 28 gadus vecs Austrālijas pilsonis Brentons Tarants – iegāja Al-Nūras mošejā un atklāja uguni uz lūdzējiem. Pēc aculiecinieku stāstītā, viņš nežēlojis ne sievietes, ne bērnus – starp upuriem esot pat kāda piecgadīga meitenīte.

Pēc aptuveni desmit minūtes ilgas apšaudes, kurā nogalināts vismaz 41 cilvēks, viņš pametis notikuma vietu. Pēc tam apšaude izcēlusies citā mošejā, kur nogalināti vēl astoņi cilvēki.

Likumsargi šobrīd nav precizējuši, vai otrā mošejā šāvis Tarants vai kāds viņa līdzzinātājs.

“Mēs izdzirdējām šāvienus no galvenās ieejas puses un visi metāmies bēgt. Izskrējām pa aizmugures durvīm un slēpāmies zem mašīnām, bet – kad šaušana vēl ilgi turpinājās, pārlēcām pār žogu un slēpāmies pie blakus mājas. Man blakus bija vīrietis, kuram rokā bija lode. Kad šāvieni apklusa, es paskatījos pār žogu un redzēju, kā uzbrucējs paņem jaunu ieroci no savas mašīnas, kas stāvēja turpat pie mošejas. Tad šaušana atsākās,” atminas aculiecinieks Mahmuds Nasirs.

Likumsargi šobrīd neatklāj to, kā aizturēti teroristi, tomēr kādā aculiecinieku video redzams policijas auto, kas taranējis kādu transportlīdzekli Kraistčērčas ielās.

Sākotnēji aizturēti četri cilvēki – trīs vīrieši un sieviete. Viens no viņiem jau atbrīvots, jo noskaidrojies, ka viņš nav saistīts ar uzbrukumu. Likumsargi arī atmīnējuši vairākus paštaisītus spridzekļus, kuri bijuši piestiprināti pie uzbrucēja automašīnas. Iestādes uzraugāmo ekstrēmistu sarakstos aizdomās turētie nav bijuši.

“Uzbrucējus aizturēja vietējie policijas spēki. Viņu rīcība bija absolūtas drosmes izpausme. Bet mēs nepieņemam, ka briesmas ir garām. Tādēļ policijas spēki pilnā bruņojumā turpinās patrulēt un būt redzami, lai apdraudējumu novērstu,” norādīja Jaunzēlandes policijas priekšnieks Maiks Bušs.

Jāpiebilst, ka Tarants savu uzbrukumu straumējis tiešsaistē “Facebook” caur pie ķiveres piestiprinātu kameru. Šobrīd visi viņa profili sociālajos tīklos jau izdzēsti, bet video fragmenti turpina cirkulēt tīmeklī.

Policija aicina cilvēkus ar tiem nedalīties, jo tādējādi tiek nodarīts daudz vairāk ļauna nekā laba.

Sākoties uzbrukumam, Tarants internetā arī publicējis 74 lapaspuses garu manifestu, kurā aprakstījis savu galēji labējo, pret imigrāciju un musulmaņiem vērsto ideoloģiju. Ironiskā kārtā pats Tarants nav jaunzēlandietis – viņš dzimis un audzis Austrālijā, bet uz Jaunzēlandi pārcēlies tikai pirms trim mēnešiem, lai īstenotu teroraktu. To viņš esot sācis plānot pirms diviem gadiem, un mierīgo Jaunzēlandi izvēlējies, lai iedvestu musulmaņos pārliecību, ka viņi nekur pasaulē nav drošībā. Tikai aptuveni viens procents Jaunzēlandes iedzīvotāju ir islāmticīgi.

Jāpiebilst, ka manifestā apgalvots, ka Tarants esot ticies un saņēmis svētību no labējā ekstrēmista Andersa Bēringa Breivīka, kurš 2011. gadā sarīkoja apšaudi Norvēģijā, nogalinot 77 cilvēkus.

Video: aculiecinieki par slaktiņu Jaunzēlandē

4 komentāri