“Viņiem ir augsta motivācija” – reportāža no Austrijas, kur īsteno īpašu programmu bēgļu integrēšanai darba tirgū

0 Komentāru
“Viņiem ir augsta motivācija” – reportāža no Austrijas, kur īsteno īpašu programmu bēgļu integrēšanai darba tirgū
Foto: Ekrānuzņēmums

Lielākā daļa bēgļu, kas Eiropā ieradušies pēdējo gadu laikā, joprojām nav iekļāvušies sabiedrībā – viņiem ir grūtības atrast darbu un dzīvesvietu. Tomēr daudzās valstīs vērojams progress bēgļu motivēšanai mācīties patvēruma valsts valodu un apgūt amata prasmes. Austrijā ar Eiropas Savienības atbalstu darbojas programma, kas ik gadu darba tirgū paredz integrēt vairākus simtus migrantu. Vairums no viņiem strādā privātā sektora uzņēmumos. 

Austrija bēgļiem ir ļoti kārots galamērķis, un pēdējo gadu migrantu krīzes laikā šo valsti par savām jaunajām mājām izvēlējušies daudzi tūkstoši cilvēku. Tikmēr Austrijas iestādēm nu jādomā, kā atbraucējus integrēt. Šajā procesā aktīvi iesaistījušās nevalstiskās organizācijas, kas organizē valodas kursus un palīdz atrast prakses vai darba vietu uzņēmumos.

Vairāki bēgļi no Sīrijas un Palestīnas ir atraduši darbu velosipēdu rūpnīcā “Simplon”. Tā ražo tā saucamos dzīvesstila velosipēdus. Katrs braucamais tiek sakomplektēts atbilstoši klientu vēlmēm. Ražotne nav liela, bet kvalitātes prasības ir ļoti augstas.

Vairāki bēgļi, kas atraduši darbu šajā uzņēmumā, iepriekš strādājuši ražošanas sfērā – tostarp 31 gadus vecais Abdels, kas Sīrijā bijis inženieris: “Man patīk velosipēdu montāža. Tas gan nav vienkārši, bet šajā procesā visu laiku var apgūt ko jaunu.”

“Austrija ir ļoti skaista zeme, un te ir laipni cilvēki. Šeit es esmu jau divarpus gadus. Agrāk Sīrijā es strādāju avīžu drukā, bet šeit skrūvēju riteņus. Darbs ir ļoti labs. Austrijā ir arī mans tēvs, māte, brālis, trīs māsas un mans dēls,” stāsta sīriešu bēglis Mohameds.

“Es šeit kontrolēju detaļu kvalitāti, vai tās nav ražošanas brāķis un vai nav bojātas transportēšanas laikā. Šeit strādāt ir ļoti jauki, komanda šeit ir kā ģimene,” piebilst Anass, bēglis no Palestīnas.

Uzņēmuma vadība darbā pieņemtajiem bēgļiem velta atzinīgus vārdus. “Viņi strādā ļoti labi, viņiem ir augsta motivācija, kas mēdz nebūt vietējiem iedzīvotājiem. Es uzskatu, ka viņi ir pilnībā integrējušies, viņi saņem tādu pašu algu kā pārējie, viņi ir komandas sastāvdaļa arī dažādos uzņēmuma izklaides pasākumos ārpus darba laika,” skaidro “Simplon” finanšu vadītājs Markuss Geigers.

Visi seši uzņēmumā nodarbinātie bēgļi ir vīrieši, neviena sieviete uz vakancēm nav pretendējusi. “Īstenībā mēs meklējam darbinieces sievietes, jo šis ir darbs, kur ir vajadzīga liela pacietība. Mums komandā ir četras sievietes, bet neviena no viņām nav bēgle,” norāda uzņēmuma pārstāvis.

Austrijā nodarbināt drīkst tikai migrantus, kam ir oficiāls bēgļa statuss. Tā iegūšana var ilgt pat vairākus gadus.
0 Komentāru