“Viņi ienāk mājās ar nažiem un zog” – par bēgļiem Grieķijas Lesbas salā sašutuši iedzīvotāji

1 komentārs
“Viņi ienāk mājās ar nažiem un zog” – par bēgļiem Grieķijas Lesbas salā sašutuši iedzīvotāji
LNT

Grieķijas Lesbas salā pieaug nepatika pret bēgļiem un nelegālajiem imigrantiem. Daļa grieķu jūtot, ka liels skaits iebraucēju nav apmierināti ar viņu uzņemšanu. Imigranti esot pieķerti, apzogot grieķu mājokļus, automašīnas un pat nokaujot un apēdot salas iedzīvotāju mājlopus.

Grieķijas Lesbas salas Morias ciems ir gluži kā tāds Mucenieku ciems Latvijā. Abiem kopīgs bēgļu nometnes tuvums un iedzīvotāju neapmierinātība.

Bēgļu un nelegālo imigrantu nometne, kas atrodas tieši blakus šim Morias ciemam, esot izjaukusi grieķu vietējo idilli.

Šis augstais žogs ar dzeloņstieplēm rada tikai mānīgu iespaidu, ka bēgļi un nelegālie imigranti šajā aizturēšanas centrā Morias ciemā ir izolēti no sabiedrības. Patiesībā daļa rada pamatīgas problēmas. Morias un apkārtējo citu ciemu iedzīvotāji, kuri spiesti samierināties būt kaimiņos nometnei, pauž klaju neapmierinātību ar imigrantu klaji necienīgo attieksmi un pat noziedzību.

Video

Šokēts par notiekošo visatļautību ir Morias ciema veikalnieks Manolis.

Viņš stāsta: “Viņiem nav, ko ēst, viņi grib ēst. Viņi atnāk uz manu veikalu un nozog, ko vien vēlas. Viņi bija izsituši mana veikala logu, iekļuva iekšā un nozaga pārtiku, bet ne naudu. Tā ir problēma, jo nometnēs viņus baro nepietiekami. Tur taču ir tūkstošiem cilvēku, nespēj tur viņus visus pabarot”.

Dārzeņu veikala saimnieks LNT Ziņām stāsta – patvēruma meklētāju pārdrošība jau sākusi apdraudēt grieķus. Pagaidām neviens nav cietis, taču tiek piedzīvots izbīlis.

“Viņi zog, ienāk mājās ar nažiem un zog no mums, ko var paņemt – naudu, telefonus, visu, ko var atrast. No rīta viņi ar nažiem iekļuva mājā. Kamēr cilvēki gulēja, nozaga naudu un paņēma vērtīgo,” teic Manolis.

Lielai daļai imigrantu naudas vairs nav vispār. Lai netiktu deportēti atpakaļ uz Turciju, četri tūkstoši Lesbas salas imigrantu ir pieteikušies Grieķijas patvēruma meklētāja statusam. Process ir mēnešiem ilgi, un tik ilgi viņiem likums arī aizliedz strādāt.

Vietējā autoservisā satiekam grieķi Manuelu, kurš saka – Grieķijas Lesbas sala, kas šogad bija nominēta pat Nobela miera balvai par palīdzēšanu uzņemt vairāk nekā pusmiljonu bēgļu, šobrīd ir gatava uzgriezt viņiem muguru.

“Mums ir problēmas ar bēgļiem. Viņi ielaužas mūsu mājās naktī, no rīta, pa dienu un apzog. Viņi zog ēdienu, naudu. Te nav droši, es neesmu priecīgs. Dažreiz ir uzbrukts. Te cilvēki aizsardzībai domā par ieročiem, lai šautu. Ir bailes par dzīvību,” teic Morias ciema iedzīvotājs Manuels.

Manuels LNT Ziņas aizved uz blakus ciemu, jo migranti arī tur rada problēmas. Nometnēs mītošajiem imigrantiem ir liela garlaicība, bezmērķīga laika pavadīšana. Dienas lielāko dienas daļu viņi pavada klaiņojot apkārt.

Dizaina preču veikaliņa īpašniece regulāri pieredz, ka imigranti viņai prasa naudu. Taču redzējusi arī bēgļus grupā, kas no piemājas kūts nozaga viņas vistas.

Kā norāda veikala īpašniece Lesbas salā Efterpi, “sākuši zagt pat vistas un citiem nogalina aitas, visu, ko var apēst, apzog mūsu dārzus. Mēs esam nobijušies. Man ir trīs bērni, un man ir bail nākt no mājas uz darbu, jo nezinu, kas būs uz ielas. Visi te nobijušies Morias ciemā. Mums ir bail par bērniem. Nav droši pat auto atstāt, neko ārā nevar atstāt, viņi zog. Zog naudu, laptopus, ipadus”.

Šajā Lesbas salas televīzijas video redzams saniknots grieķu zemnieks, kurš Lesbas salas vadītājam uz galda priekšā noliek aitas galvu. Tieši tas bija palicis pāri, kad imigranti ēšanas nolūkā esot nogalinājuši mājlopu. Šis zemnieks dzīvo tieši pretī bēgļu nometnei, un vairāku nedēļu laikā viņām nogalinātas 13 aitas.

Kafejnīcas īpašnieks Antonijs stāsta – grieķiem tagad ir bail vēlās vasaras naktīs pat pastaigāties pa promenādi. Bēgļi tāpat bojājot salas tēlu.

“Ja viņi vēlas te braukt, varam palīdzēt, bet – lai nedara mums pāri. Šie ir mūsu īpašumi, šīs ir mūsu dzīves, un mums nav jācieš, viņiem darot mums pāri. Kas mūs pasargās? Kas? Esam kā pamesti te vieni paši,” saka Antonijs.

Reaģējot uz vietējo iedzīvotāju sūdzībām par bēgļiem un imigrantiem, viss, ko vietējā vadība varēja izdarīt, nodrošināt lielāku policijas klātbūtni.

Lesbas salas vadītājs intervijā LNT Ziņām atzīst, – viņi tik tiešām mokas ar kārtības nodrošināšanu, un imigrantu noziegumi ir problēma. Grieķu politiķi vaino Eiropas Savienības eliti, kas bez konsultācijām ar Grieķiju, parakstījuši Savienības un Turcijas līgumu, kas savukārt nozīmē neļaut imigrantiem pamest Lesbas salu. Taču, no kā viņi dzīvos, Briseles elite nav padomājusi.

Lesbas salas administrācijas vadītājs Spiridons Galinos norāda: “Ir traģiski noskatīties, kā politiķi spēlē stratēģiskās spēlītes, izmantojot nevainīgus cilvēkus. Bēgļi un migranti vēlētos pamest salu un Grieķiju, bet Eiropas Savienības politika to liedz, un viņi atrodas nožēlojamā un bezcerīgā situācijā. No vienas puses, spiež Eiropas Savienība, no otras – Turcija. Šeit uz salas, mums tas viss ir tā nokaitinājis, ka mums drīz vairs nebūs citas izvēles kā pašrocīgi sūtīt bēgļus un nelegālos imigrantus atpakaļ.”

Saprotams, ka ne visi daudzie tūkstoši patvēruma meklētāju ir nostājušies uz noziedzības takas, taču šie gadījumi ir pietiekami daudz, lai tie sabojātu tēlu par bēgļiem.