Viļņā protestētāji pret plāniem noteikt ierobežojumus nepotētajiem bloķējuši Seima ēku

0 Komentāru
Viļņā protestētāji pret plāniem noteikt ierobežojumus nepotētajiem bloķējuši Seima ēku
Attēlam ir ilustratīva nozīme. (EPA/SCNAPIX)

Pie Lietuvas Seima ēkas Viļņā otrdien, 10.augustā, pulcējās aptuveni 5000 cilvēku, lai protestētu pret valdības plāniem noteikt stingrus ierobežojumus cilvēkiem, kuri nav vakcinējušies pret Covid-19 vai testējušies, bet vakarpusē vairāki simti cilvēku bloķējuši visas parlamenta ēkas izejas un vārtus uz iekšējo pagalmu, kur deputāti novieto savus automobiļus.

Seims otrdien pulcējās uz ārkārtas sesiju, lai risinātu gluži citus jautājumus, kas saistīti ar nelegālās migrācijas krīzi. Daļa deputātu tūlīt pēc sēdes vēl paspēja atstāt ēku, citi palikuši iekšpusē, vēl citi mēģina risināt sarunas ar protestētājiem.

Mītiņotāji tikmēr izkliedz apvainojumus gan politiķiem, gan žurnālistiem, bet policisti skaļruņos aicina viņus izklīst.

Lai apspriestu turpmāko rīcību, Seima frakciju vadītāji sanāca uz apspriedi pie spīkeres Viktorijas Čmilītes-Nilsenas un tikās ar policijas ģenerālkomisāru Renatu Požēlu.

Kā pēc šīs tikšanās pastāstījis Sociāldemokrātu frakcijas līderis Aļģirds Sīss, policijai Viļņā šobrīd trūkst spēku, lai izklīdinātu protestētājus, jo daudzi policisti norīkoti uz reģioniem apsargāt pēdējā laikā aizturētos nelegālos migrantus.

“Tie, kuri plānoja šo akciju, ļoti labi apzinās, ka Viļņā pašlaik nav tik daudz policistu, ka lielākā daļa atvilkta uz citurieni, tādēļ viņi var darīt visu, ko vēlas,” žurnālistiem sacījis deputāts, piebilzdams, ka mītiņam atļauja bijusi izdota tikai līdz plkst.18 vakarā, tādēļ tālākā protesta akcija uzskatāma par nesankcionētu.

Tēvzemes savienības-Lietuvas kristīgo demokrātu frakcijas deputāts Andrjus Navicks savukārt norādījis, ka protestētāji gan izteikuši vēlēšanos runāt ar politiķiem un uzklausīt argumentus, taču nepārprotami noskaņoti uz provokācijām, dala deputātus “savējos un svešajos” un uz mēģinājumiem sarunāties atbild ar klaigām un vardarbību.

Deputātu, kura automašīnu protestētāji bija aplenkuši un mēģināja atvērt durvis, izglāba policisti, tagad viņš patvēries pie parlamenta apsardzes. “Saka – šo ķeriet ciet, šis jāielenc. (..) Saprotu – viņiem vajadzīgs adrenalīns,” spriedis Navicks.

Prezidents Gitans Nausēda aicinājis mītiņotājus ļaut deputātiem “civilizēti atstāt ēku”.

“Demokrātija nenozīmē anarhiju. Jā, pilsoņiem ir tiesības protestēt un paust savu viedokli. Jā, politiķiem nevajadzētu piekarināt pilsoņiem birkas, bet gan pamatot un skaidrot savus lēmumus, pat ja tas prasa daudz laika un enerģijas un dažkārt pat varētu šķist bezcerīgi. Taču demokrātija nav anarhija. Vārda brīvība nenozīmē brīvību aizvainot, un protestu brīvība nenozīmē vardarbības brīvību,” sociālajā tīklā “Facebook” otrdienas vakarā rakstījis prezidents, norādot, ka laikā, kad Lietuva saskārusies ar milzīgām problēmām, šķelšanās vājina valsti.

Protestētāji dienā pie parlamenta ēkas bija uzcēluši improvizētas karātavas ar uzrakstu “Vieta Lietuvas nodevējiem”. Daļa mītiņa dalībnieku bija apvilkuši drēbes ar Dāvida zvaigznēm, kas atgādināja nacistu koncentrācijas nometņu ieslodzīto apģērbus, un skandēja “Nevakcinēto geto – nē!”, pret ko jau izteikuši asus iebildumus Lietuvas ebreju pārstāvji.

Premjerministre Ingrīda Šimonīte atvainojusies par šādu protestētāju rīcību.

“Nav pieļaujams devalvēt jēdzienus, kas apzīmē briesmīgas cilvēces traģēdijas,” uzsvērusi valdības vadītāja. “Pašreizējās reālās un iedomātās dzīves neērtības nav salīdzināmas ar trimdu, genocīdu, holokaustu vai citām briesmīgām traģēdijām, kuras pārdzīvojušie cilvēki un viņu tuvinieki joprojām dzīvo ar rētām sirdī un dvēselē. Varu tikai nožēlot, ka holokausta un padomju represiju 80.gadadienā tiek lietoti šādi salīdzinājumi, kas aizskar to cilvēku piemiņu, kuri stāvēja bedres malā pirms nošaušanas vai nosala pie Laptevu jūras.”

Lietuvas valdība plāno no septembra vidus noteikt stingrus ierobežojumus nevakcinētajiem un netestētajiem, kas cita starpā nozīmē, ka saslimšanas gadījumā viņi var zaudēt iespēju saņemt bezmaksas ārstēšanu.

Premjere uzsvērusi, ka karantīnas ierobežojumi noteikti tieši tādēļ, lai aizsargātu cilvēku dzīvību un veselību.

Kā ziņots, 14 dienu kumulatīvais inficēšanās gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju Lietuvā pārsniedzis 200 un Covid-19 perēkļu skaits valstī aug jau trešo nedēļu. Aizvadītajā diennaktī inficēšanās ar jauno koronavīrusu apstiprināta vēl 517 cilvēkiem, bet slimnīcās pašlaik tiek ārstēti 323 Covid-19 pacienti.

0 Komentāru