Viesnīcās izolēti atbraucēji un reāls cietumsods par mīļotās satikšanu. Latvieša stāsts par dzīvi Austrālijā Covid-19 laikā

3 komentāri
Viesnīcās izolēti atbraucēji un reāls cietumsods par mīļotās satikšanu. Latvieša stāsts par dzīvi Austrālijā Covid-19 laikā
PRIVĀTAIS ARHĪVS

Kamēr Latvijā tuvojas vasara un ļaudis cer, ka līdz ar to tiks atcelti arī sociālās distancēšanās pasākumi, Austrālijā nāk ziema un ierobežojumi kļūst arvien bargāki. Sarunā ar Skaties.lv Kārlis Eimanis, kurš jau ilgus gadus dzīvo Melburnā, stāsta, kā Austrālija cīnās pret pandēmiju un kāpēc, viņaprāt, latviešiem vajadzētu skatīties uz notikumiem nopietnāk un, iespējams, lemt par vēl bargākiem ierobežojumiem.

Nedrīkst iziet no mājas ”vienkārši tāpat”

”Būtībā Austrālijā šobrīd valda pilnīga izolācija. Visi atrodas mājās, strādā mājās, mācās mājās. Televīzijā visu dienu iet ziņu speciālizlaidumi par jaunumiem saistībā ar Covid-19, visu laiku tiekam informēti, lai arī viss strauji mainās.

Iziet no mājas atļauts tikai, lai dotos uz veikalu pēc pārtikas, ja jābrauc uz darbu, kā arī lai nodarbotos ar sportu, bet to drīkst darīt tikai vienatnē.

Turklāt, ja izej no mājām, tev jābūt skaidri definētam mērķim, uz kurieni dodies, jo jebkurā brīdī var apstādināt policists. Un atbilde, ka ”es izgāju mazliet pastaigāties, varbūt iziešu caur veikalu”, nederēs.

“Ja ej ārā, tad ar mērķi,” Skaties.lv par situāciju Melburnā stāsta Kārlis.

Restorāni, krogi ir slēgti, aizliegts satikt cilvēkus, ar kuriem nedzīvo vienā mājsaimniecībā. Un ļaudis to rūpīgi ievēro.

”Redzu, ka pa ielu iet kaimiņš, kurš grib pienākt parunāties. Gribas viņam teikt – nē, tu nedrīksti nākt parunāties, mums ir karantīna!” dusmīgs Kārlis.

Sods par pokera uzspēlēšanu ar draugiem

Par ierobežojumu pārkāpšanu draud bargi sodi – 1600 dolāru sods, kas arī, attiecinot pret Austrālijas algām, nemaz nav maz. ”Vakar ziņās bija sižets par sešiem cilvēkiem, kuri, neņemot vērā ierobežojumus, bija sarīkojuši pokera vakaru,” to, cik nopietni ir sodi, stāsta Kārlis.

Kamēr Latvijā jau ceram uz ierobežojumu atcelšanu, Austrālijā valdot noskaņojums, – tas ir tikai sākums.

”Šodien vietējās ziņās teica, – šis ir tikai pirmais posms. Ja turēsimies pie stingrajiem ierobežojumiem, par kaut kādu ierobežojumu atcelšanu varēs sākt runāt vien pēc diviem mēnešiem.

Iekšējās robežas starp štatiem ir slēgtas, uz robežām ir barikādes, un ar auto aizliegts pārvietoties. Policisti var pārbaudīt automašīnas numuru un izsecināt, vai neatrodies nepareizā vietā. Robežas šķērsot var tikai smago automašīnu šoferi, kas piegādā preces,” stāsta Austrālijas latvietis.

Savukārt Austrālijas ārējās robežas varētu būt slēgtas uz gadu – tā runā sabiedrībā.

Atbraucējus divas nedēļas izolē valsts apmaksātās viesnīcās

”Ārējās robežas aizslēdzām ļoti ātri, un tas bija ļoti pareizs solis. Jā, pēc robežu aizslēgšanas ļāvām atgriezties tiem, kuri bija izbraukuši.

Tiem, kuri bija izbraukuši vēl pirms krīzes situācijas, valsts visdrīzāk apmaksās atgriešanās izdevumus. Savukārt tie, kuri pasmējās un devās ceļojumos jau pēc brīdinājumiem neceļot, dabūs visus atgriešanās izdevumus segt no savas kabatas,” stāsta Kārlis.

Austrālija pret savējiem, kuri atgriežas no ārzemēm ar īpašajiem reisiem, izturas ļoti stingri – visi uz divām nedēļām tiek ievietoti valsts apmaksātās viesnīcās.

”Bija gadījums, kad viens no šiem cilvēkiem izbēga no viesnīcas, lai satiktos ar draudzeni. Tagad viņš jau mēnesi ir apcietinājumā,” bargās sankcijas, kas draud par ierobežojumu pārkāpšanu, atklāj Kārlis.

Austrālija jau izdevusi miljardus, apkarojot vīrusu; vai Latvijai būs tāda nauda?

Protams, arī Austrālijā netrūkstot cilvēku, kuri īd, ka ierobežojumi pārāk bargi, taču vietējie likumi nepieļauj izņēmumus – agri vai vēlu visus, kas situāciju neuztver nopietni, apstādina likuma burts.

Kārlim Latvijā dzīvo māsa un citi radi, un viņš, dzirdot, kā šajā laikā viss notiek pie mums, neslēpj – ir satraucies par latviešu vieglprātību šajā laikā.

”Jā, mani biedē tas, ka Latvijā joprojām visi skraida, kur grib. Mēs jau četras nedēļas esam pilnīgā izolācijā, un beidzot var nedaudz manīt uzlabojumus. Es uzskatu, ka šobrīd visās valstīs jābūt pilnīgai izolācijai.

Esmu ilgu laiku dzīvojis kā Latvijā, tā Austrālijā, zinu latviešu mentalitāti un baidos par to, kas notiks ar Latviju, ja ierobežojumi tiks ievēroti vieglprātīgi, kā tas šobrīd notiek.

Kā var cilvēki, kuri atgriežas no ārzemēm, neievērot stingru karantīnu, staigāt apkārt? Vai viņi ir augstāki par Dievu?

Letiņi, tas nav joks! Visā pasaulē šobrīd ir stingri ierobežojumi, un tas ir dikti nopietni. Ja Austrālija slēdz visas iekšējās un ārējās robežas, tas ir nopietni.

Es uzskatu, ka arī Latvijai jāslēdz robežas pilnībā, pietiks laist iekšā iebraucējus no Eiropas.

Austrālija jau tagad ir izdevusi miljardus cīņā ar vīrusu, es zinu, ka Latvijai nav tādas naudas, lai varētu atļauties jokot tik nopietnā jautājumā,” brīdina Kārlis.

Un galu galā – par ko mums sūdzēties? Austrālijā nāk ziema, kamēr Latvijā tuvojas vasara – pastaigas, ievērojot sociālo distancēšanos joprojām var baudīt, bet ar lielākām svinībām jāpaciešas. Un, noslēdzot sarunu uz humora nots, Kārlis bilst, ka latviešiem jau nu nevajadzētu būt problēmām ar darbu vai skološanos no mājām vai iepirkšanos internetā.

”Teikšu atklāti – mums te, Austrālijā, internets ir dārgs bet briesmīgs. Jums, Latvijā internets ir daudz ātrāks un lētāks, jums būs vieglāk pielāgoties dzīvei online režīmā uz laiku,” nosmejas Kārlis.