Vienlaicīgi organizētās NATO un Krievijas mācības liecina par pamatīgu saspīlējumu

1 komentārs
Vienlaicīgi organizētās NATO un Krievijas mācības liecina par pamatīgu saspīlējumu
Foto: LETA

Krievija un NATO vienlaikus sākušas vērienīgas militārās mācības. Ekspertu uzskata – tā ir skaidra norāde, cik saspīlētas attiecības ir reģionā, un līdzīgi, kā aprīlī Igaunijā, arī šoreiz Eiropas gaisa telpā var izraisīt konfrontāciju.

Krievijas aizsardzības ministrija četru dienu mācības ir nosaukusi par negaidītu kaujas gatavības pārbaudi. Tās ir vienas no vērienīgākajām pēdējos gados un tajās ir paredzēts trenēt arī gaisa triecienus ar spārnotajām raķetēm. Šīs mācības ir paredzētas kā gatavošanās daudz plašākām mācībām – Centr 2015 – kas ir gaidāmas septembrī.

Krievija savas mācības ir sākusi tajā pašā dienā kad NATO un tās Ziemeļvalstu partneri Zviedrijas ziemeļos ir sākusi savas mācības. Tajās piedalās sešas NATO dalībvalstis un trīs tās sabiedrotās un tā tiek uzskatīta par lielāko rietumvalstu spēku mobilizāciju gada laikā.

”Divas lietas, kas mums šeit ir nozīmīgas. Pirmkārt, ir iespēja šeit būt un trenēties kopā ar mūsu sabiedrotajiem. Un otrkārt – izmantot šīs gaisa telpas priekšrocības un trenēties reālistiskos apstākļos ,” mācību mērķi skaidro ASV gaisa eskadrona leitnants Džefs Montgomerijs.
NATO mācības tiek uzskatīts kā skaidrs norādījums tam, ka tās ir vērstas pret iespējamo Krievijas agresiju. Tās notiek Skandināvijā, kas ir vairakkārt norādījusi, ka Krievijas zemūdenes ir pārkāpušas tās teritoriālos ūdeņus.

”Šīs nav mācības nav pretstatā tam, kas notiek mūsu reģionā. Tieši otrādi – mēs šobrīd varam novērot kā mainās drošības situācija,” skaidro Zviedrijas gaisa spēku komandieris Karls Johans Edstroms.

Atsevišķi mediji norāda – tas, ka abas mācības notiek vienā laikā, Eiropas gaisa telpā varētu izraisīt tādu pašu konfrontāciju kāda tika novērota aprīlī Igaunijā. Tad Krievijas iznīcinātājs virs Baltijas jūras bīstami pietuvojies ASV lidmašīnai un gandrīz ar to sadūrās.

1 komentārs