Vienīgais nezināmais Krievijas prezidenta vēlēšanās ir vēlētāju aktivitāte; zema līdzdalība mazinās Putina triumfu

0 Komentāru
Vienīgais nezināmais Krievijas prezidenta vēlēšanās ir vēlētāju aktivitāte; zema līdzdalība mazinās Putina triumfu
Foto: EPA / LETA

Rīt Krievijā notiek prezidenta vēlēšanas, taču uzvarētājs ir zināms jau šodien. Aptaujas liecina, ka visi Kremļa saimnieka amata kandidāti bezcerīgi atpaliek no Vladimira Putina. Vienīgais, kas var viņa uzvaru aptumšot, ir vēlētāju apātija. Tāpēc balsotāju aktivitāte šobrīd ir vienīgā Krievijas vēlēšanu intriga.

Krievijas prezidenta vēlēšanās ir tiesības piedalīties aptuveni 110 miljoniem cilvēku. Balsošanas priekšvakarā vēlētāju noskaņojums Maskavā ir ļoti dažāds. Daļa iedzīvotāju neslēpj vilšanos un atklāti kritizē varu, kas, viņuprāt, tautu dzen nabadzībā.

“Zemākie slāņi eksistē, izdzīvo. Oligarhi mums dzīvo forši, bauda dzīvi. Bet vecīši, bērni un slimnieki nesaņemt to, kas viņiem pienākas no valsts. Nedomāju, ka jebkāds prezidents viņiem to sniegs. Aizvainojoši, ka krievu tauta dzīvo uz izmiršanas un nabadzības robežas,” norāda iedzīvotāja Natālija.

Tikmēr citu maskaviešu vērtējumā Krievijas prezidenta Vladimira Putina varas gados valsts ir uzplaukusi. “Dzīvot kļuvis daudz labāk. Gan iekšpolitika, gan ārpolitika ir pilnībā mainījusies uz labo pusi. Mans dēls tagad ņem hipotekāro kredītu. Kredīti kļuvuši lētāki. Man Putina politikā viss patīk. Esmu tikai par viņu,” pauž maskaviete Jeļena.

Lai gan vēlēšanās startē astoņi kandidāti, Vladimiram Putinam konkurentu nav, un balsošanas iznākums ir zināms jau tagad. Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors Andis Kudors ir viens no tiem, kurš vēlēšanas Krievijā sauc par “farsu”. “Intrigas nav. Principā Krievijas vēlēšanas ir garlaicīgas, ko īsti par vēlēšanām nevar saukt,” viņš saka.

Kudors uzskata, ka Putinam papildu balsis turklāt ļaus nopelnīt jaunākais skandāls – Krievijas bijušā spiega Sergeja Skripaļa indēšana Lielbritānijā, kas saasinājusi Kremļa attiecības ar Rietumiem: “Šis skandāls ar spiega indēšanu nāk par labu Vladimiram Putinam. Putinam patīk spriedze. Viņš jūtas diezgan organiski spriedzē – tāds starptautiskais huligāns, kurš tagad vicina rokas un piesola izrēķināties un uzvedas bieži vien rupji.”

Vienīgais nezināmais Krievijas vēlēšanās ir balsotāju aktivitāte. Kā norāda analītiķi, Kremlis vēlas, lai nobalso vismaz 70% vēlētāju, jo liela līdzdalība palīdzētu nostiprināt Putina autoritāti. Lai to nepieļautu, Putina galvenais oponents Aleksejs Navaļnijs, kuram ir liegts kandidēt vēlēšanās, mudina tās ignorēt.

“Es domāju, ka daļa noteikti atsauksies uz Navaļnija aicinājumu boikotēt, bet ir redzams, cik aktīvi strādā Vladimira Putina sabiedrisko attiecību cilvēki, kā [rīkojas] uzņēmumu vadības pārstāvji dažādos Krievijas uzņēmumos, pašvaldību pārstāvji reģionos. Cik aktīvi viņi strādā uz to, lai aicinātu cilvēkus, lai cilvēki piedalītos. Tiek dažādi svētki rīkoti, izpārdošanas. Tas atgādina Padomju Savienības laikus, kad arī varēja bufetē nopirkt kaut ko lētāku – šņabi un desu. Bet no šī jau nekautrējas,” norāda Kudors.

Arī vakar, televīzijas uzrunā, Krievijas prezidenta galvenais vēstījums bija aicinājums vēlēšanu dienā nevienam nepalikt mājās. “Esmu pārliecināts, ka ikviens no mums domā un pārdzīvo par mūsu dzimtenes likteni. Tāpēc es jūs aicinu svētdien ierasties vēlēšanu iecirkņos. Izmantojiet savas tiesības izvēlēties mūsu varenās un mīļās Krievijas nākotni!” citēts Putins.

Kudora vērtējumā Putina nākamajā sešu gadu pilnvaru laikā, izmaiņas nav gaidāmas. Lai nezaudētu atbalstu, Putins ir ieinteresēts uzturēt spriedzi: “Ir labi, ka Rietumi ir dusmīgi uz Vladimiru Putinu. Tas tikai vairo izvēli par labu viņam, kurš, lūk, ir spēcīgs līderis ar specdienestu pagātni, kurš nebaidās izaicināt Rietumus. Uz šo tēlu viņi strādā. Diemžēl ilgtspējīgas Krievijas ekonomikas attīstībai, tas neko nedod. Un kopumā valsts ilgtspējīgai attīstībai tas neko nedod. Bet cilvēki, kuri ir Kremlī, jau nedomā tādās kategorijās – tikai par viņu un Putina uzticības loka cilvēku bagātības vairošanas projekts tas ir. Tas nav par Krievijas nākotni.”

Kad 2024. gadā beigsies Putina pilnvaras, viņš būs valdījis ceturtdaļgadsimtu. Ilgāk pie varas Kremlī bijis tikai Josifs Staļins.

0 Komentāru