VIDEO: visa Lietuva aiztur elpu… Valstī ieradusies pirmā bēgļu ģimene

1 komentārs
VIDEO: visa Lietuva aiztur elpu… Valstī ieradusies pirmā bēgļu ģimene
Foto: EPA / LETA

Lietuvā ir ieradušies pirmie bēgļi, kas tiek uzņemti Eiropas Savienības valstu vienošanās ietvaros. Irākiešu ģimene ar diviem maziem bērniem dzīvos Ruklā, kas ir netālu no pilsētiņas Jonavas. Pirmajai patvēruma meklētāju ģimenei ierodoties, Viļņas lidostā ir pievērsta nedalīta mediju uzmanība.

Irākieši Jasers al Ani ar sievu Hansi un diviem maziem bērniem – piecus gadus un vienpadsmit mēnešus veciem –  Lietuvā šodien ieradušies pirmie. Viņi atlidoja no nometnes Grieķijā. Lidojums bija ar pārsēšanos Frankfurtē, un tad vēl apmēram stundu tika kārtoti dokumenti Viļņas lidostā. Bija plānots, ka ģimenes galva runās arī angliski. Taču uz sanākušo žurnālistu jautājumiem viņš atbild arābu valodā.

“Es gribēju uz jebkuru valsti, kura vien varētu aizsargāt no iespējamiem draudiem manai ģimenei un manai dzīvībai,” saka patvēruma meklētājs. Vīrietim esot augstākā izglītība, bet sieviete ir beigusi 7 klases. Tagad trīs mēnešus ģimene dzīvos Ruklas Bēgļu uzņemšanas centrā. Al Ani ģimene atzina, ka jūtas ļoti nogurusi pēc ceļojuma, un sarunāties ar žurnālistiem nevēlējās.

Foto:

“Cilvēki, kuri veica drošības pārbaudes, informēja, ka ģimene iztaujāja par Lietuvu, jautāja par klimatu. Viņi visu pieņem tā, kā ir. Tāpēc ka viņiem pats svarīgākais ir izglābties, izveidot labāku nākotni,” atklāj Lietuvas iekšlietu viceministrs Elvīns Jankevičs.

Nākamie bēgļi Lietuvā ieradīsies nākamgad. Nav noslēpums, ka patvēruma meklētāji uz Lietuvu neraujas. Turklāt pagājušajā nedēļā tika nolemts, ka viņiem pabalstos izmaksājamas naudas tika samazinātas vēl uz pusi.

“Grieķija piedāvāja sarakstu ar vēl dažām ģimenēm. Nākama gada sākumā aizbrauksim, paskatīsimies un tad spriedīsim, – tas atbilst mūsu drošības prasībām vai nē. Bet to cilvēku tiešām nav daudz. Un kaut kādu ažiotāžu nevajag taisīt. Tās ir dažas ģimenes,” teic Jankevičs.

Kopā ar šiem irākiešiem uz Lietuvu bija jāatlido vēl vienai bēgļu ģimenei. Bet tā no nometnes Grieķijā esot kaut kur pazudusi.

Video