VIDEO: pieaug spriedze Grieķijas bēgļu nometnēs

Pievienot komentāru
VIDEO: pieaug spriedze Grieķijas bēgļu nometnēs
LNT

Pēc Eiropas Savienības un Turcijas līguma par bēgļu plūsmas samazināšanu Grieķijā iestrēgušie patvēruma meklētāji nonākuši dziļā nabadzībā un ikdienas baiļojas par savu drošību. Tikmēr grieķu varasiestādes nebūšot spējīgas vēl līdz pat nākamā gada sākumam izskatīt tūkstošiem pieteikumus patvēruma meklētāja statusam, kas viņiem ļautu pamest bēgļu nometnes. Tas radījis lielu spriedzi iebraucējiem starpā.

Aiz vārtiem, aiz sētas ar dzeloņstieplēm un bez iespējas izkļūt laukā, – pēc Eiropas Savienības un Turcijas vienošanās bēgļu nometnēm Grieķijā bija jāpārtop par nelegālo imigrantu slēgta tipa aizturēšanas centriem. Taču izturēt migrantu spiedienu, turot viņus pilnībā nošķirtus no ārpasaules, kamēr tiks izskatīti pieteikumi uz patvēruma meklētāju statusu, grieķi nespēja. Tagad viņi staigā apkārt brīvi.

Šajā nelegālo imigrantu un bēgļu nometnē Mori ciemā uzturas divi tūkstoši personu. Laiku pa laikam šeit izceļas vardarbīgas sadursmes, pēdējo reizi grautiņi bija pat plaši grautiņi ar dedzināšanām. Vietējā policija netiek galā, tādēļ papildu spēki – policija un armija – tiek prasīti no kontinentālās Grieķijas.

Vardarbība notiek gan pašu starpā, jo vienā teritorijā tik dažādas tautības, gan vispārējās neapmierinātības ar sadzīves apstākļiem dēļ. Taču lielākais stress ir par bailēm no deportācijas.

Video

18 gadus vecais pakistānis, ko satiek LNT Ziņas, pavisam nesen draudēja pakārties elektrības stabā. Tas kā protests pret piespiedu deportēšanu atpakaļ uz Turciju.

Patvēruma meklētājs no Pakistānas Muhameds stāsta: “Turcija nav droša valsts, bet, kad arī ar bada streiku vēlējamies parādīt, ka nevēlamies būt deportēti un vienlaikus nepatīk arī pārpildītās nometnes sadzīves apstākļi, iejaucas policija.”

LNT Ziņu sastaptā imigrantu vīriešu grupa atzīst, saprot – Rietumeiropā neviens viņus nevēlas, tāpēc grib doties vismaz uz Atēnām. Taču sarkanais spiedogs dokumentā liedz pamest pat Lesbas salu.

Patvēruma meklētājs no Pakistānas Alī norāda: “Šī kartīte rāda – esam pieteikušies patvēruma meklētāja statusam, starptautiskajai aizsardzībai, bet tas, kas notiek nometnē, ir garīgā mocīšana, viņi mūs morāli moka. Es gribu strādāt, gribu pelnīt pats naudu, nevis kādam lūgt. Mums nav atļaujas strādāt”.

Un tieši garlaikošanās, bezmērķīga slapstīšanās esot viena no problēmām. Tā kā patvēruma meklētāja statusa piešķiršana no pieprasījumu pārslodzes iestrēgusi, tūkstošiem migrantu nav pat minimālā sociālā pabalsta.

Patvēruma meklētājs no Pakistānas Vakās stāsta: “Problēmas ir ļoti lielas. Mums ir aizliegts strādāt, nav darba – nav naudas, ir problēmas ar guļvietām, nav pietiekami ēdiena un iespējas, kur nomazgāties”.

Iekštelpas esot pārpildītas, savstarpējā spriedze liela, tāpēc bailēs no uzbrukumiem šie pakistāņi izvēlējušies dzīvot zem klajas debess vai teltīs.

“Šeit nav drošības, katru dienu ir kautiņi starp pakistāņiem, afgāņiem, sīriešiem, marokāņiem, alžīriešiem. Katru dienu ir vardarbība. Te netiek nodrošināta pienācīga drošība. Neredzu risinājumu. Medicīniskās aprūpes te vispār nav. Man ir hepatīts, citiem te ir HIV, bet nepieciešamo medikamentu te nav,” saka Vakās.

“Patvēruma piešķiršanas birojs strādā ļoti lēni. Man nav atbildes kopš marta. Nometnē slikti, jo katru dienu uz astoņām deviņām stundām atslēdz ūdens piegādi. Mums nav tekoša ūdens. Dienā mums iedod sešas pudeles ūdens. Ar to mums jānomazgājas, jānoskalo tualete un jāpadzeras,” norāda Muhameds.

 

Bēgļu palīdzības organizācijas cer, – jauns imigrantu vilnis nebūs, jo jau šobrīd ir gandrīz izsmelta Lesbas salas kapacitāte.