1 komentārs

Pēdējā laikā regulāri izskanējušām ziņām par NATO dalībvalstu simbolisku un praktisku sadošanos rokās, lai tiešām garantētu alianses valstu drošību, šonedēļ pievienojās vēl viena – patiesi vērienīgas, 15 tūkstošu vīru mācības, kas notiek pašos Norvēģijas ziemeļos.

Norvēģijas rīkotās mācības Cold Response jeb Aukstā Atbilde 2016 nenorisinās kādā noslēgtā militārā poligonā, par kara spēļu laukumu pārvērsta milzu teritorija valsts centrālajā daļā ap Tronheimu. Mācības notiek mežos, kalnos, jūrā un arī apdzīvotās vietās.

Šaušana, protams, notiek ar mācību munīciju, bet scenārijs iepriekš ir iestudēts tikai daļēji. Viena pret otru cīnās divas komandas, un kara spēļu iznākums nav iepriekš zināms. Tāpēc komandieru pieļauto kļūdu cena var būt augsta.

Vērienīgajās mācībās piedalās ap 15 000 karavīru – seši tūkstoši no Norvēģijas, trīs tūkstoši no ASV un vēl seši tūkstoši no citām NATO valstīm, kā arī Zviedrijas un Somijas, kas neietilpst aliansē. Latviju šeit pārstāv aptuveni 80 karavīri.

Norvēģija šādām mācībām ir īpaši piemērota, jo izaicinājumus rada gan aukstais ziemas klimats, gan valsts unikālais reljefs.

Lai būtu gatavi aizsardzībai, vienmēr jāattīsta labas uzbrukuma spējas. Tā norāda NATO. Šo var novērot šeit Norvēģijas pludmalē, kur salā un tumsā tikko desantu veikuši ASV jūras kājnieki.

Operācija īstenota ar desanta uzbrukumu transportlīdzekļiem jeb amfībiju tipa tehniku. Jūras kājnieku misija ir veiksmīgi nonākt krastā, lai cīņā ar pretinieku sniegtu atbalstu saviem sabiedrotajiem.

Tik apjomīgi ASV spēki Norvēģijā nav bijuši sen.

Ir arī iespaidīgie ASV nesējhelikopteri CH-53, kuru piezemēšanos šajos laikapstākļos gan uzfilmēt nav iespējams, jo nosēšanās laikā tie rada efektu, kas ir pielīdzināms mežonīgai sniega vētrai un LNT Top 10 komandu aizpūš vairākus metrus prom.

Foto:

Viens no mācību mērķiem ir militāra pārsvara gūšanai izmantot visas iespējas, ko piedāvā ūdens, zeme un arī gaiss. Daļa kaujinieku militārajā ofensīvā ieradās no jūras, bet otra daļa šīs pašas vienības kaujinieku ierodas ar helikopteriem.

Tālāk karavīri dodas sniegt atbalstu saviem spēkiem, kuri jau iesaistījušies kaujās ar pretinieku.

ASV uzbrukuma un desanta helikopteri, kā arī cita veida smagā tehnika no Amerikas Savienotajām Valstīm Norvēģijā ieradusies pirmo reizi 20 gadu laikā.

Norvēģijas gaisa spēku bāzē par smago helikopteru CH-53 Sea Stallion jeb Jūras ērzeli stāsta ASV seržants Brendons Bovmens, kurš ir atbildīgs par tehnikas uzturēšanu.

Helikopterā vienlaikus var pārvietot arī līdz pat 55 jūras kājniekiem. Turklāt lidaparāts aprīkots ar aizsardzības elementiem.

Mācības notiek laikā, kad Eiropas valstis ir nobažījušās par Krievijas pieaugošo agresivitāti. Vai apjomīgā ASV spēku klātbūtne mācībās ir saistīta arī ar pašreizējo politisko situāciju Eiropā – to jautāju ASV spēku komandierim mācību laikā, ģenerālim Robertam Kastellvi.

Mācības ir pārbaudījums sabiedroto valstu spējai reaģēt uz augsta līmeņa draudiem, un pretoties tādiem potenciāliem ienaidniekiem, kuriem ir ļoti attīstītas kaujas spējas.

Cold Response mācības Norvēģijā notiek no 19. februāra līdz 22. martam, bet kara spēļu aktīvākā fāze norisinās šonedēļ un nākamnedēļ.

Skaties video!

TOP komentāri

  • Homērs Simpsons
    +1 +1 0

    Homērs Simpsons

    Varbut nato valstim vajadzetu sadoties rokas sirija un draudzigi atstat so valsti kura vinus nav aicinajusi !

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl