Vicinot kūpinātu zivi maisiņā, Lielbritānijas premjera amata kandidāts Džonsons piedzīvo izgāšanos

3 komentāri
Vicinot kūpinātu zivi maisiņā, Lielbritānijas premjera amata kandidāts Džonsons piedzīvo izgāšanos
AP/SCANPIX

Pamatīgu izgāšanos piedzīvojis viens no galvenajiem kandidātiem uz Lielbritānijas premjerministra amatu – bijušais ārlietu ministrs un viena no “Brexit” kampaņas atslēgas figūrām – Boriss Džonsons.

Uzstājoties savas kampaņas pasākumā, viņš demonstrēja kūpinātu zivi un paziņoja, ka to iepakot kopā ar ledus maisiņu britiem liek dumji Eiropas Savienības (ES) noteikumi… Pēc tam noskaidrojās, ka ES ar šo konkrēto pārtikas kvalitātes nodrošināšanas prasību nav nekāda sakara.

Bijušais Londonas mērs un ārlietu ministrs Boriss Džonsons ir kaislīgs ES izstāšanās jeb “Brexit” atbalstītājs un cīņā par nomināciju premjera amatam izvērsis plašu aģitāciju. Lai pierādītu, cik Eiropa ir slikta, šonedēļ noslēdzošajā kampaņas pasākumā viņš rokās ņēma plēvē ietītu kūpinātu zivi.

“Izstāšanās priekšrocības un iespēju pārņemt demokrātiju un likumdošanu mūsu rokās es jums gribu parādīt. Šī kūpinātā zivs, kuru man iedeva kāda vietējā laikraksta redaktors, ir nākusi no Menas salas. Tur kāds zivju kūpinātājs ir nikns. Desmit gadus Briseles birokrāti viņam liek katru zivi ietīt plastmasas ledus spilvenā, kādēļ viņam palielinājušās izmaksas,” sacīja Džonsons.

Izrādās, ka ar šiem apgalvojumiem Džonsons ir pamatīgi izgāzies. Brisele paziņojusi, ka vienota regulējuma, kas nosaka, kā ražotājiem jāiepako kūpinātas zivis, blokā nav. Tas ir noteikts pašu britu likumos.

“Pienākums ievērot mikrobioloģiskās prasības, lai nodrošinātu pārtikas nekaitīgumu, ir tirgotāju pienākums. Eiropas tiesību akti neattiecas uz produktu ražotājiem. Gadījums, par ko runāja Džonsona kungs, neietilpst Eiropas Savienības tiesību aktu darbības jomā un ir tikai Apvienotās Karalistes kompetence. Šie jautājumi ir jāskata nacionālajiem likumdevējiem,” atbildēja Eiropas Komisijas pārstāve Anka Paduraru.

Džonsona paziņojumu sociālajā tīklā “Twitter” komentējis arī ES veselības un pārtikas nekaitīguma komisārs Vītenis Andrjukaitis, kurš norādījis, ka Džonsons izplata nepatiesas ziņas – turklāt arī Menas sala, no kuras kūpinātā zivs nākusi, nemaz nav ES. Tā ir Apvienotās Karalistes kroņa īpašums ar plašām pašpārvaldes tiesībām, bet nav iekļauta ES.