Vēsturisks brīdis Saūda Arābijā – pirmoreiz vēlēšanās ļauts piedalīties sievietēm

Pievienot komentāru
Vēsturisks brīdis Saūda Arābijā – pirmoreiz vēlēšanās ļauts piedalīties sievietēm
Foto: EPA / LETA

Vienā no viskonservatīvākajām musulmaņu valstīm – Saūda Arābijā – sestdien notikušas vēsturiskas vēlēšanas. Pirmo reizi tajās var piedalīties sievietes – gan balsojot, gan kandidējot.

Tiesa, vietējo pašvaldību vēlēšanām ir reģistrējusies salīdzinoši neliela daļa sieviešu – tikai 130 tūkstoši, iepretim 1,3 miljoniem vīriešu. Vietējās pašvaldības ir vienīgās valsts pārvaldes institūcijas, kurās Saūda Arābijas pilsoņi var ievēlēt savus pārstāvjus. Vīriešiem un sievietēm ir ierīkoti atsevišķi balsošanas iecirkņi, tomēr šīs vēlēšanas uzskata par vērā ņemamu soli sieviešu lomas palielināšanai sabiedrībā.

“Esmu tik lepna par šo pārmaiņu. Es ceru, ka sievietes šodien tiks arī ievēlētas – tā viņām ir liela iespēja. Domāju, ka sievietes Saūda Arābiju patiešām var izmainīt,” teic vēlētāja Nadja Mohamada.

“Mēs zinām, ka sievietes veido pusi sabiedrības, tomēr viņu loma nav šādās vietās – viņu loma ir vadīt mājas dzīvi un audzināt jauno paaudzi. Ja mēs sievietei ļausim pamest māju un nodarboties ar šādām lietam, tad kurš rūpēsies par maniem dēliem?” jautā vēlētājs Abdulla Al Maitebs.

Saūda Arābijā sievietēm joprojām nav atļautas daudzas šķietami elementāras lietas. Piemēram, tā ir vienīgā valsts pasaulē, kur sievietes nedrīkst vadīt auto. Viņas bez vīrieša – savas ģimenes locekļa piekrišanas – nedrīkst precēties, ceļot, strādāt, turklāt ir vairākas profesijas, kurās sievietes vispār nedrīkst strādāt. Viņas arī nedrīkst rādīties sabiedrībā bez tradicionālā melnā musulmaņu apģērba, kas nosedz visu ķermeni no galvas līdz kājām, kā arī apmeklēt publiskas vietas, tādas kā restorānus, ar vīriešiem, kas nav viņu ģimenes locekļi.

Skaties video!