Vēsturiskie dueļi: vai atceries, kurš sacentās iepriekšējās ASV prezidenta vēlēšanās?

Pievienot komentāru
Vēsturiskie dueļi: vai atceries, kurš sacentās iepriekšējās ASV prezidenta vēlēšanās?
Reuters/Scanpix

Otrdien, 8. novembrī, ASV vēlētāji izdarīs vēsturisku izvēli un izraudzīsies nākamo ASV prezidentu. Šajās vēlēšanās galvenie kandidāti ir Demokrātu partijas pārstāve Hilarija Klintone un Republikāņu partijas pārstāvis Donalds Tramps, un politikas vērotāji norāda, ka intriga par rezultātu saglabājas līdz pēdējai dienai. Taču ASV vēsturē bijušas arī citas vēlēšanas, kuru iznākumu pasaule gaidījusi aizturētu elpu.

Lai gan vēlētāju aptaujās tiek rēķināts procentuāls iedzīvotāju atbalsts vienam vai otram kandidātam, svarīgākās ir uzvaras konkrētos štatos. Katram štatam ir noteikts tā dēvēto elektoru skaits, un, uzvarot konkrētā štatā, kandidāts iegūst šā štata elektoru balsis. Lai kļūtu par ASV prezidentu, nepieciešamas kopumā 270 balsis.

Ņemot vērā šo vēlēšanu sistēmas īpatnību, ASV vēsturē bijuši četri gadījumi, kad par prezidentu kļuvis kandidāts, kurš nav ieguvis vairākumu vēlētāju balsu, toties ieguvis vajadzīgo elektoru balsu skaitu.

Senākā vēsturē tā notika 1824., 1876. un 1888. gadā, bet pēdējais šāds gadījums bija 2000. gadā. Toreiz uz ASV prezidenta amatu pretendēja republikānis Džordžs Bušs jaunākais un demokrāts Als Gors. Bušs savāca 47,9% vēlētāju balsu, bet Gors – nedaudz vairāk, 48,4%, taču, pēc tiesas lēmuma par uzvarētāju Floridas štatā pasludinot Bušu, viņš ieguva šā štata elektoru balsis un kļuva par ASV prezidentu.

Foto

Pēdējos astoņus gadus jeb divus prezidenta termiņus amats ir Demokrātu partijas varā, jo iepriekšējās divās vēlēšanās uzvaras laurus plūca šīs partijas pārstāvis Baraks Obama. Viņš arī ir pirmais melnādainais ASV prezidenta krēslā. Pirms tam divus termiņus amatā bija republikānis Bušs jaunākais, bet vēl pirms tam – demokrāts Bils Klintons.

Lasi vēl