Vēsturiski kadri: Lielbritānijas karalienei Elizabetei II – 90

Komentāri
Vēsturiski kadri: Lielbritānijas karalienei Elizabetei II – 90
AFP/LETA

Britu karaļnamam šajās dienās pievērsta liela uzmanība – ceturtdien, 21. aprīlī, Lielbritānijas karaliene Elizabete II svin 90 gadu jubileju.

Elizabete dzimusi 1926. gadā un jau 25 gadu vecumā kāpa tronī pēc tēva karaļa Džordža VI nāves. Pērn viņa kļuva par visilgāk valdījušo britu monarhu – šis laiks ir pārsniedzis 64 gadus. Kopumā Elizabete II piedzīvojusi 12 valdības vadītājus.

Svinīgie pasākumi sākās jau 20. aprīlī un turpināsies arī 22. aprīlī, kad karaliene plāno uzņemt ASV prezidentu Baraku Obamu. Tradicionāli krietni plašākas karalienes dzimšanas dienas svinības gaidāmas vasarā.

Karalienes jubilejas nedēļā britu mediji vēsta arī par to, ko var mācīties no viņas garā mūža. Par labajiem gēniem Elizabete II varot pateikties savai mātei, kura nodzīvoja līdz 101 gada vecumam. Taču Elizabete arī ievērojot visus veselīga cilvēka paradumus – nepārspīlē ar alkohola un ēdiena lietošanu, dodas pastaigās un izjādēs, kā arī nodarbina prātu. Žurnāls Forbes par godu jubilejai ieskatījies Elizabetes maciņā, secinot, ka viņas privātā bagātība mērāma 530 miljonos ASV dolāru.

Pirms desmit gadiem – 2006. gadā – Elizabete II viesojās arī Latvijā. Viņa tikās ar toreizējo Valsts prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu, piedalījās kādreizējam Rīgas mēram Džordžam Armitstedam veltītā pieminekļa atklāšanā un apmeklēja arī Okupācijas muzeju. Savā uzrunā svinīgajās pusdienās, kas notika Melngalvju namā, Elizabete II cita starpā atgādināja, ka savulaik Lielbritānijas Jūras spēku kuģus “pret ūdens iedarbību aizsargāja ar Rīgas darvu, aptakelēja ar Rīgas kaņepāju tauvām un mastus tiem būvēja no Rīgas priedēm”.

Video: Elizabete II viesojas Latvijā

Jaunākās aptaujas rāda, ka, par spīti cienījamajam vecumam, lielākā daļa britu nevēlas sūtīt karalieni pensijā. 70% uzskata, ka viņai jāpaliek savā vietā, cik ilgi iespējams, bet tikai 21% ir pretējās domās. Vienu no zemākajiem punktiem sabiedrības noskaņojuma ziņā Elizabete piedzīvoja 1997. gadā pēc princeses Diānas nāves, kad viņas reakcija uz to tika uzskatīta par pārāk vēsu. Lai gan daļu savu pienākumu karaliene palēnām nodod mantiniekiem, pērn Elizabete piedalījusies teju 400 pasākumos, tai skaitā ārvalstu vizītēs.

Foto

Video

Lasi vēl