Vēsturiska mēroga plūdu katastrofā Vācijā jau vairāk nekā 120 bojāgājušo; simtiem – pazuduši bez vēsts

0 Komentāru
Vēsturiska mēroga plūdu katastrofā Vācijā jau vairāk nekā 120 bojāgājušo; simtiem – pazuduši bez vēsts
REUTERS/SCANPIX

Vēsturiska mēroga plūdi Rietumeiropā un arī Beļģijā, kur tie laupījuši jau vairāk nekā 120 cilvēku dzīvību, bet vēl simtiem ir bezvēsts pazuduši, kā arī stihija plosa blakus esošo Beļģiju, Nīderlandi un Luksemburgu, vēsta TV3 Ziņas.

Ziemeļreinas-Vestfālenes, kā arī Reinzemes-Pfalcas reģionos situācija ir dramatiska. Spēcīgās plūdu straumes sev līdzi aizrāvušas simtiem dzīvojamo māju, tiltus, automašīnas, pilnībā izpostīti uzņēmumi – ēkām norautas sienas. Vietējās varasiestādes saka, ka cilvēki dzīvo eksistenciālās bailēs, jo jebkurā brīdī var zaudēt visu, pat zemi zem kājām.

Armins Lašets, Ziemeļreinas-Vestfālenes gubernators

“Plūdi skar kopumā 23 pilsētas un rajonus Ziemeļreinā-Vestfālenē. Un tāpēc jau šodien ir skaidrs: mūsu valsts piedzīvo vēsturiska mēroga plūdu katastrofu. Mēs remontēsim mājas, pārbūvēsim tiltus, remontēsim ceļus. Bet plūdos zaudētās cilvēku dzīvības ir neaizstājamas.”

Bojāgājušo skaits dabas katastrofā Vācijā turpina pieaugt ik stundu. Līdz šim oficiāli apstiprinātas jau vairāk nekā 12o cilvēku nāves. Lielākā daļa upuru plūdu izpostītajā Reinzemes-Pfalcas federālajā zemē un Ziemeļreinā-Vesfālenē. Glābēji turpina meklēšanas darbus – pārplūdušos pagrabos, mājās tiek atrasti arvien jauni stihijas upuri, tāpēc galīgais bojāgājušo skaits Vācijā var izrādīties vēl lielāks – simtiem cilvēki joprojām tiek uzskatīti par pazudušiem.

Aizsprostotie ceļi un pārtrauktie telefona, interneta sakari ir apgrūtinājums glābējiem. Līdz ar to nevar izslēgt, ka sagrauto māju drupās ir iesprostoti cilvēki.

Glābšanas darbos norīkoti glābēji, karavīri, policisti, ugunsdzēsēji no visas Vācijas – cilvēki cenšas saglābt, ko var – tomēr daudzviet pārrautie dambji pilsētas pārvērtuši upēs. Cilvēki uz jumtiem gaida glābēju palīdzību.

“Par laimi, man ir māsa, kur es varu palikt, mūsu māja var sabrukt jebkurā brīdī, mums tā bija jāpamet,” stāsta vietējā iedzīvotāja.

Ūdens stiepjas līdz pat namu otrā stāva logiem – sev līdzi aiznesot visu, kas ceļā.

Manfrēds Pešs, viesnīcas “Friedrichs” īpašnieks

“Mums bija ūdens līdz pat vairāk nekā diviem metriem. Jūs varat redzēt tur – priekšā, tieši līdz uzrakstam “Frīdrihs” – bija ūdens. Viss ir iznīcināts. Par laimi, paši esam dzīvi, tas ir pats galvenais. Bet, jā, mūsu viesnīca ir jāatjauno. Tur būs nepieciešama palīdzība, liela palīdzība.”

Vācijas kanclere apsolījusi darīt visu iespējamo, lai sniegtu atbalstu cilvēkiem, tostarp sniegt valsts atbalstu izpostīto īpašumu atjaunošanā. Vācijas vadītāja notiekošo nosaukusi par dramatiskāko traģēdiju, kādu Vācija piedzīvojusi pēdējās desmitgadēs.

Angela Merkele, Vācijas kanclere

“Ierasti mierīgās vietas šajās stundās piedzīvo katastrofu. Varētu teikt, traģēdiju. Spēcīgs lietus un plūdi, tie ir nepietiekami vārdi, lai raksturotu to, kas notiek šobrīd Vācijā. Tā patiešām ir katastrofa. Mēs joprojām nezinām patieso upuru skaitu. Bet to būs daudz. Domās es esmu ar jums un jūs varat ticēt, – valsts un katras federālās zemes valdības apvienos spēkus, lai darītu visu iespējamo, lai glābtu dzīvības, novērstu briesmas un atrastu katru pazudušo cilvēku.”

Kaitējums Vācijas ekonomikai būs nopietns – izņemot iznīcinātās pilsētas, applūdinātas vairākas rūpnīcas un no zemes virsas noslaucītu stratēģiski svarīgu infrastruktūra, tostarp lielāko daļu A1 lielceļa, kas ved no Ķelnes līdz Bonnai.

Katastrofa arī Vācijas Kaimiņos Beļģijā – plaši postījumi vairākām pilsētām, kur arī upuru skaits mainās ik pa stundām – oficiāli apstiprinātas 17 nāves, bet daudzi desmiti cilvēku tiek meklēti. Glābējiem aizvadītajā naktī nācies evakuēt vairākus tūkstošus iedzīvotāju.

“Ap plkst. 4.00 ūdens sāka celties ūdens līmenis. Es teicu vīram pārnest mantas uz otro stāvu. Bet ūdeņi tik strauji plūda iekšā mājā. Kad mēs izkļuvām, ūdens jau man bija līdz šai vietai [rāda],” stāsta vietējā iedzīvotāja.

Itālijas Civilās aizsardzības departaments 16. jūlijā nosūtīja glābšanas laivas, ugunsdzēsējus, džipus un helikopteru uz Ljēžu, Beļģijā, lai palīdzētu vietējiem iedzīvotājiem, kurus skārusi dabas katastrofa.

Postoši plūdi plašus postījumus nodarījuši arī Luksemburgā un Nīderlandē. Reaģējot uz dabas katastrofām Eiropas vidienē, Pasaules Meteoroloģijas organizācija ceļ trauksmi – šīs ir klimata pārmaiņu sekas – un, ja turpināsies tik pasīva rīcība klimata uzlabošanai, ar katru nākamo gadu šādu stihiju kļūs arvien vairāk.

Lasi vēl:

0 Komentāru