Venecuēlu turpina plosīt masu protesti

Pievienot komentāru
Venecuēlu turpina plosīt masu protesti
Foto: LETA/AFP

Krīze un protesti Dienvidamerikas valsti Venecuēlu plosa jau aptuveni mēnesi – tūkstošiem iedzīvotāji sacēlušies pret prezidentu Nikolasu Maduro un viņa valdību, neapmierinātību vairo arī kreisi orientētās valdības ekonomiskā politika, valstij slīgstot nabadzībā un trūkstot pārtikai, medikamentiem un citām pamatprecēm, savukārt inflācija šogad pārsniegs 700 procentus.

Plašajos nemieros starp protestētājiem un policiju bojāgājuši jau vairāk par 30 cilvēkiem, vairāki simti ievainoti, taču protesti nerimst.

Masu protesti izcēlās pēc tam, kad Venecuēlas Augstākā tiesa pārņēma parlamenta pilnvaras – kopš 2015. gada kongresu kontrolē prezidenta opozīcija. Ar šādu soli Maduro vēl vairāk sakoncentrēja varu savās rokās. Lai gan trīs dienas vēlāk tiesa savu lēmumu atcēla, protestu vilnis jau bija aizsācies.

Venecuēla ir pirmā no 35 dalībvalstīm, kas nolēmusi izstāties no Amerikas Valstu Organizācijas, sociālistu valdībai uzskatot, ka bloks izdara spiedienu un iejaucas valsts iekšējās lietās. Protestu ēnā Maduro arī paziņoja, ka rakstīs jaunu valsts konstitūciju, lai bloķētu “fašistisku apvērsumu”.

”Izmantojot savas prezidenta pilnvaras, ierosinu sasaukt konstitucionālo sapulci un pārrakstīt valsts konstitūciju. To rakstīs pilsoņu institūcija, kurā nebūs pārstāvētas politiskās partijas,” apņēmību paudis Nikolass Maduro.

Opozīcija uzreiz pauda bažas, ka konstitucionālā sapulce sastāvēs no prezidenta atbalstītājiem un tādējādi prezidents kārtējo reizi mēģinās apspiest savu nelabvēļu pārvaldīto parlamentu, kas jau nobalsoja pret jauna valsts pamatlikuma rakstīšanu.

”Tie, kuri pārkāpj konstitūciju, ir tie paši, kuri sevi sauc par konstitūcijas tēviem. Viņi cenšas padarīt galu mūsu valsts pamatlikumam,” kritiski ir opozīcijas pārstāvji.

Opozīcija neatlaidīgi cenšas panākt Nikolasa Maduro atcelšanu vēl pirms 2018. gada vēlēšanām, prezidenta atkāpšanos pieprasa arī protestētāji un vēlas panākt, lai valsts pieņem starptautisko humāno palīdzību – pārtiku un medikamentus.

Video

Lasi vēl