Vēlēšanas Vācijā: mēnesi pirms tām ir liela neskaidrība par nākamo valsts vadītāju

5 komentāri
Vēlēšanas Vācijā: mēnesi pirms tām ir liela neskaidrība par nākamo valsts vadītāju
IMAGO IMAGES/SCANPIX

Lielas politiskās pārmaiņas briest Vācijā. Tur pēc mēneša vēlēšanas. Ilggadējā kanclere Angela Merkele pēc tām amatu pametīs, savukārt to, kurš stāsies viņas vietā, precīzi prognozēt ir grūti. Visiem, kuri centušies pozicionēties kā Merkeles pēcteči, iet kā pa celmiem.

Vācija gan pēc iedzīvotāju skaita, gan pēc ekonomikas jaudas ir lielākā valsts vecajā kontinentā un tiek uzskatīta par ietekmīgāko Eiropas Savienībā. 16 gadus varas groži Vācijā bija kancleres Angelas Merkeles rokās. Jau pirms aptuveni trim gadiem viņa paziņoja, ka uz amatu nepretendēs vēlreiz un tagad šis mirklis ir gandrīz klāt.

“Šīs ir īpašas vēlēšanas. Pirmo reizi Vācijā mums ir situācija, kad pie varas esošais kanclers nekandidē uz pārvēlēšanu. Tātad skaidrs, ka mums būs jauns cilvēks šajā amatā. Tajā pašā laikā redzam tendenci, ka pēdējos gados mūsu partiju sistēma kļūst aizvien fragmentētāka,” pauž politikas zinātnieks Gregors Zons.

Vācijā jau sākusies balsošana pa pastu Bundestāga vēlēšanās, kas paredzētas 26.septembrī. Jaunākas aptaujas šajā valstī rāda arvien lielāku politiskās ainavas sadrumstalotība un vairojas draudi, ka Merkeles pārstāvētie kristīgie demokrāti varētu nebūt jaunajā koalīcijā. Atsevišķā aptaujās pirmo reizi kopš 2006. gada kreisie sociāldemokrāti aptaujās apsteiguši konservatīvos, kuru līderim vēlēšanās Armīnam Lašetam ļoti zemi reitingi. Lielu sašutumu raisīja jūlijā publiskotie kadri, kuros viņš redzams fonā smejamies, kamēr Vācijas prezidents saka runu, pieminot katastrofālo plūdu upurus.

Savukārt sākotnēji populārajai zaļo kandidātei Annalēnai Bērbokai reitingu iedragāja pieredzes trūkums izpildvarā un apsūdzības plaģiātismā saistībā ar viņas grāmatu.

“Es jau ilgstoši esmu kristīgo demokrātu vēlētājs, bet par viņiem vairs nebalsošu. Tas nav iespējams, ar tādu cilvēku vadībā – viņa pēdējā laika uzvedība mani ļoti ietekmējusi. Nevaru arī balstot par zaļajiem. Šīs sievietes meli un viltus, tas nav mans stils. Atliek tikai divas partijas – brīvie demokrāti un sociāldemokrāti,” par savām politiskajām izvēlēm teic pensionārs, bijušais policists Lotārs Virtss.

Tieši sociāldemokrāti tagad, tiesa gan par mata tiesu, ir aptauju favorīti. Viņu līderis Olafs Šolcs daudzu vāciešu acīs būtu piemērotāks kanclera amatam nekā ilgstoši pie varas esošo kristīgo demokrātu kandidāts. Tomēr politisko spēku līmeni aptaujas nevienam no tiem neparedz vairāk par ceturtdaļu balsu.

5 komentāri