Vardarbīgi protesti pārņēmuši Briseli; protestā pret valdību devušies 100 tūkstoši cilvēku

0 Komentāru
Vardarbīgi protesti pārņēmuši Briseli; protestā pret valdību devušies 100 tūkstoši cilvēku
FOTO: SCANPIX

Beļģijas galvaspilsētā Briselē, kur ceturtdien protesta gājienā pret valdību devušies vismaz 100 000 cilvēku, izraisījušās sadursmes starp policiju un protestētājiem. Līdz ar protesta demonstrāciju Beļģijā ceturtdien notika ģenerālstreiks.

Protestētāji aizdedzināja atkrituma tvertnes, apgāza automašīnas un veidoja improvizētas barikādes. Lai savaldītu protestētājus, policisti lika lietā asaru gāzi un ūdensmetējus.

Šie ir pirmie masu protesti pret jaunās Beļģijas valdības iecerētajām reformām, kuras arodbiedrības uzskata par “antisociālām, nelīdzsvarotām un netaisnīgām”.

Arodbiedrības plāno tuvāko nedēļu laikā sarīkot streikus vairākās provincēs un 15.decembrī – ģenerālstreiku visā valstī.

Policija ziņoja, ka Briseles ielās izgājuši vismaz 100 000 cilvēku, bet arodbiedrības demonstrantu skaitu aplēsušas uz 130 000.

Demonstrantus atbalstījušas arī dzelzceļa kompānijas, kas pārdevušas lētākas biļetes.

Protestu dēļ Briselē bija apgrūtināta sabiedriskā transporta kustība, bet kopumā demonstrācija pagāja mierīgi, izņemot atsevišķas sadursmes.

Raidorganizācija RTL, atsaucoties uz Briseles ugunsdzēsēju brigādes pārstāvi, ziņoja, ka vairāki cilvēki ir nopietni ievainoti. Bet Beļģijas aģentūra “Belga” vēstīja, ka sadursmēs ar protestētājiem ievainoti vairāki policisti.

“Šī ir lielākā mobilizācija vairāku gadu laikā. Tas, kas mani pārsteidz, ir to cilvēku klātbūtne, kas parasti nekad nepiedalās demonstrācijas,” norādīja arodbiedrības FGTB pārstāvis, piebilstot, ka šie protesti sūta spēcīgu vēstījumu valdībai.

Ģenerālstreikā piedalās tērauda uzņēmumu, Antverpenes un Zēbriges ostu darbinieki, kā arī pastā un skolās strādājošie.

Arodbiedrības, sociālisti, zaļie un galēji kreisi noskaņotās partijas iebilst pret valdības reformu plāniem vairākās jomās, tostarp pensijas vecuma palielināšanu no 65 līdz 66 gadiem līdz 2025. gadam un līdz 67 gadiem līdz 2030.gadam.

Valdība arī iecerējusi samazināt izmaksas civildienestā, kultūras un zinātniskās izpētes jomā, šādi ietaupot 11 miljonus eiro.

Beļģijas premjerministrs Šarls Mišels pagājušajā mēnesī pēc koalīcijas izveidošanas paziņoja, ka viņi vienojušies par valdību un budžetu, kas sabalansēs Beļģijas finanses līdz 2018. gadam.

Reaģējot uz protestiem, Mišels norādīja, ka saprot dusmas, kas valda ielās, un solīja paskaidrot, kādēļ reformas ir nepieciešamas, lai varētu radīt jaunas darbavietas un nodrošināt sociālos pakalpojumus.

Mišels šodien tikās ar arodbiedrību pārstāvjiem, lai apspriestu valdības reformu plānus.

0 Komentāru