Vairāk nekā 60 valstu vadītāji Parīzē pieminēs Pirmā pasaules kara beigu simtgadi

0 Komentāru

Vairāk nekā 60 valstu vadītāji šajā nedēļas nogalē pulcējas Parīzē, kur tiek pieminēta Pirmā pasaules kara beigu simtgade. Iecerēto vienotības demonstrējumu gan mazliet pabojājušas Rietumu lielvalstu līderu nesaskaņas.

Šajā nedēļas nogalē Parīzē pulcējas liela daļa pasaules līderu, lai pieminētu simto gadadienu kopš pamiera noslēgšanas starp Antantes valstīm un Vācijas impēriju, kas faktiski arī nozīmēja Pirmā pasaules kara beigas. Atzīmējot simtgadi kopš beidzies karš, kas prasīja aptuveni 18 miljonus dzīvību un kurā bija ierautas vairāk nekā 70 mūsdienu nācijas, valstu līderu tikšanās iecerēta arī kā vienotības demonstrācija.

Džastins Trudo
Kanādas premjerministrs

Pieminot Pirmā pasaules karā kritušos, mēs godājam tos, kuri drosmīgi cīnījās par tām vērtībām, kuras mēs aizvien cienām. Mēs pieminām tos karavīrus, kuri ir bijuši gatavi ziedot savu dzīvību valsts dēļ.

Galvenās ceremonijas notiks svētdien, 11. novembrī, taču tās nedaudz aizēno mūslaiku starpvalstu nesaskaņas. Francijas prezidents Emanuels Makrons un ASV prezidnets Donalds Tramps sestdien centās mazināt iespaidu par asajām domstarpībām drošības jautājumos, kur katram no viņiem ir savs redzējums. Trampam, kurš ieradies Parīzē, lai atgādinātu par ASV lomu miera un drošības uzturēšanā Eiropā, aizvainojis Makrona teiktais par kopīgas Eiropas Savienības armijas izveidi, taču sestdien viņi šos asumus centās nogludināt.

Donalds Tramps
ASV prezidents

Es gribu palīdzēt Eiropai, bet tam ir jānotiek taisnīgi. Šobrīd slodzes sadalījums lielākoties gulstas uz ASV pleciem. Taču jāsaprot, ka ASV var palīdzēt un palīdzēs tikai tik daudz, cik tas būs taisnīgi pret pašu ASV.

Savukārt Makrons norādīja: Tas ir netaisnīgi, ka Eiropas drošību mūsdienās nodrošina tikai ASV. Mums ir nepieciešams daudz labāks slodzes sadalījums. Uzskatu, ka tāpēc mums jāstiprina Eiropas pašas spējas, Eiropas aizsardzības spējas. Kad prezidentam Trampam ir jāaizsargā kāds no savas valsts štatiem, viņš taču neprasa Francijai vai Vācijai vai Eiropai to finansēt.”

Galvenajā piemiņas pasākumā Parīzē pie Triumfa arkas, par godu simtgadei kopš Pirmā pasaules kara beigām, svētdien piedalīsies arī Latvijas valsts prezidents Raimons Vējonis. Līdz ar to viņš nepiedalīsies svinīgajos Lāčplēša dienas pasākumos Latvijā. Prezidents lūdzis Saeimas spīkeri Ināru Mūrnieci viņu aizvietot militārajā parādē pie Brīvības pieminekļa.

0 Komentāru