Vairāk nekā 300 katoļu priesteru Pensilvānijas štatā seksuāli izmantojuši vismaz 1000 bērnu

4 komentāri
Vairāk nekā 300 katoļu priesteru Pensilvānijas štatā seksuāli izmantojuši vismaz 1000 bērnu
Foto: Reuters/Scanpix

Katoļu pasauli pāršalcis jauns, vēl nebijuša apmēra pedofilijas skandāls. Tiesībsargi atklājuši, ka ASV Pensilvānijas štatā pēdējos gadu desmitos seksuālos uzbrukumos cietuši vismaz 1000 bērnu.

Par šiem šaušalīgajiem noziegumiem liecina ASV Pensilvānijas štata sešu katoļu diecēžu iekšējie dokumenti. Seksuālus uzbrukumus bērniem štatā pastrādājuši vairāk nekā 300 priesteru.

Šī vardarbība aprakstīta 900 lappušu garā zvērināto tiesas ziņojumā – seksuāla vardarbība diecēzēs notikusi no 1947. gada līdz pat mūsdienām.

Džošs Šapiro
Pensilvānijas štata ģenerāldirektors

Visi upuri tika vienkārši paslaucīti malā. Baznīcas līderi izvēlējās pasargāt šos noziedzniekus un paši savu institūciju. Priesteri izvaroja mazus zēnus un meitenes! Un Dieva kalpi, kuri par viņiem bija atbildīgi, ne tikai neko nedarīja, bet slēpa to gadu desmitiem.

Ziņojumā arī atklāts, ka patiesais seksuāli izmantoto bērnu skaits un seksuālo varmāku skaits baznīcā varētu būt krietni lielāks. Daļa baznīcas slepeno dokumentu ir zaudēta.

Apjomīgajā ziņojumā detalizēti aprakstīti neiedomājamie priesteru noziegumi. Kāds priesteris seksuāli izmantojis piecas meitenes no vienas ģimenes, cits slimnīcā izvarojis septiņus gadus vecu meiteni pēc tam, kad viņai izoperētas mandeles. Kāds priesteris, kurš seksuāli izmantojis vairākus zēnus, pat dabūjis rekomendāciju darbam populārajā atrakciju parkā “Disney World”.

Viens no seksuālā varmācībā cietušajiem Pensilvānijas iedzīvotājiem atzinis, ka bērniem priesteri ir autoritāte, un šādi pāridarījumi atstāj dziļas rētas.

Dzims Vansilks
priestera seksuālās varmācības upuris

Es patiešām nespēju iedomāties, ka tas varētu notikt. Un pēc tam es nespēju to apturēt. Beigu beigās es to izdarīju, bet ne visiem upuriem tas izdevies.

Diemžēl oficiālas apsūdzības izvirzītas vien diviem priesteriem. Par lielāko daļu šo noziegumu jau iestājies noilgums, savukārt vairāk nekā 100 mācītāju, kuri seksuāli izmantojuši bērnus, jau miruši.

Viens no bīskapiem, kuriem ziņojumā pārmests rīcības trūkums, saskaroties ar seksuāli varmācīgiem priesteriem, ir Vašingtonas arhibīskaps Donalds Vjūrls – viens no visaugstāk stāvošajiem ASV kardināliem.

Viņš šos pārmetumus noraidījis un aicinājis nezaudēt ticību baznīcai.

Vašingtonas arhibīskaps Donalds Vjūrls norāda: “Es domāju, ka mēs visi esam dzirdējuši šausminošos stāstus no Pensilvānijas. Taču šeit lūgsim Marijai, mūsu Dievmātei, lai viņa aizlūdz par visiem garīdzniecības upuriem – neatkarīgi no tā, cik sen vai nesen pāridarījums noticis. Par šīm sāpēm un ciešanām mums jāuzņemas atbildība un jāpalīdz tiem, kuri joprojām ir dzīvi.”

Vašingtonas arhibīskaps Donalds Vjūrls  (Foto: AP/Scanpix)

Tie, kuri pārdzīvojuši priesteru seksuālu vardarbību, uzstāj, ka noziegumu izmeklēšana nedrīkst apstāties tikai ar Pensilvānijas štatu. Vatikāns pagaidām atteicies komentēt Pensilvānijas ziņojumu.

4 komentāri