Vaira Vīķe-Freiberga: Atklāti sakot, ļoti baidos par ASV prezidenta vēlēšanu iznākumu!

1 komentārs

Atklāti sakot, ļoti baidos par iznākumu – tā, runājot par ASV prezidenta vēlēšanām, intervijā Tv3 Ziņām atzīst bijusī Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Demokrātu partijas kandidāti Hilariju Klintoni viņa vērtā kā pieredzējušāko kandidātu, kas jebkad pretendējis uz augsto amatu. Savukārt republikānis Donalds Tramps liek eksprezidentei atminēties Džordža Orvela “Dzīvnieku fermu”.

Kandidāti nav vienlīdzīgi

Vīķe-Freiberga atzīst, ka šīs ASV prezidenta vēlēšanas ļoti būtiski atšķiras no citām. Ja iepriekš abas galvenās partijas – Demokrāti un Republikāņi – augstajam amatam vienmēr izvirzīja ļoti kvalificētus cilvēkus, tad šoreiz starp kandidātiem, vienlīdzības zīme šajā ziņā nesot liekama.

”Būsim godīgi – Klintones kundzei ir pieredze visos valdības līmeņos.

Ja mēs runājam par pieredzi un izpratni par to, kā valsts darbojas un kas ir attiecības ar citām valstīm, nu nav tāda kandidāta bijis, kam ir tik ļoti liela pieredze. Protams, ir subjektīvie faktori, un, atklāti sakot, es ļoti baidos par to vēlēšanu iznākumu,” atzīst eksprezidente.

Atgādina Kirgizstānu

Runājot par Republikāņu kandidātu Trampu, V. Vīķe-Freiberga atminas misiju Kirgizstānā, kurā piedalījusies kā eksprezidentus apvienojošā Madrides kluba pārstāve. Toreiz konsultēti vietējie politiķi – kā sarīkot demokrātiskas vēlēšanas pēc tam, kad tautas sacelšanās rezultātā bija gāzts līdzšinējais prezidents. Kādas partijas līderis viņai teicis – ja es neuzvarēšu, tas noteikti nozīmēs, ka vēlēšanas nav bijušas godīgas, jo daudzi cilvēki ir solījuši, ka balsos par mani. Tobrīd izteiciens šķitis kā kuriozs, iespējams tikai valstī, kur demokrātija ir jaunums. Bet tagad nākas dzirdēt līdzīgus spriedumus no ASV politiķa.

”Ja Trampa kungs tik zemu vērtē Amerikas demokrātiju, tad es baidos, ka, ja viņu ievēl, arī viņa rīcība varētu būt – kas man ērti, to es pieņemšu, un kas man nav ērti, to nepieņemšu. Bet demokrātijas pamatprincips ir sekot likumiem, kas visiem ir vienādi.

Un te nu Trampa kungs ir parādījis, ka, gluži kā Orvela fermā, viņš domā – visi ir vienādi, bet daži ir vienādāki par citiem,” brīdina Vaira Vīķe-Freiberga.

Jācer uz padomniekiem

Latvijā Tramps visvairāk uzmanības piesaistījis apšaubot, vai ASV būtu jāaizsargā Baltijas valstis Krievijas iebrukuma gadījumā. V. Vīķe-Freiberga atzīst, ka ASV prezidentam šādos jautājumos tik tiešām ir liela ietekme, piemēram, toreizējā ASV prezidenta Džordža Buša personīgajai uzstājībai bijusi liela loma faktā, ka Baltijas valstis saņēma uzaicinājumu iestāties NATO. Taču, šī vara nav neierobežota. Prezidenta rīcību uzrauga Kongress un Senāts, bet Valsts departaments, kā ASV sauc Ārlietu ministriju, nodarbina ļoti daudzus bezpartejiskus ekspertus, kuri domā par valsts ilgtermiņa interesēm.

”Ja nu gadītos, ka Trampa kungs tiek ievēlēts, man šķiet, ka viņš ātri vien sastaptos ar to, ka pateikt ir viena lieta, bet izdarīt viņš viens pats to nevar. Tur tomēr savs vārds ir sakāms arī citiem, un mums tad atliek cerēt, ka tie citi ne vienmēr piekritīs viņa fantastiskām idejām,” viņa prāto.

TOP komentāri

  • Drudzs
    +1 +1 0

    Drudzs

    rižā kuce nesaprot ko runā tāpat, kad vēl bija prezidenta amatā

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl