Vai par 75 miljoniem dolāru var nopirkt desmitiem “norakstītu” dzīves gadu? Divu ASV nepatiesi apsūdzētu pusbrāļu stāsts

1 komentārs
Vai par 75 miljoniem dolāru var nopirkt desmitiem “norakstītu” dzīves gadu? Divu ASV nepatiesi apsūdzētu pusbrāļu stāsts
AP/SCANPIX

Federālā tiesa ir piešķīrusi 75 miljonus ASV dolāru diviem brāļiem Ziemeļkarolīnā pēc gadu desmitiem ilga notiesājuma par izvarošanu un slepkavību, ko viņi nav izdarījuši, vēsta CNN.

Leons Brauns un Henrijs Makolums tika arestēti 1983. gadā un gandrīz 31 gadu pavadīja cietumā, iekams pusbrāļi 2014. gadā tika atbrīvoti.

Atlīdzība ir nozīmīgs, jo ne visiem Amerikas Savienotajās Valstīs garantē kompensāciju. Saskaņā ar Nevainības projektu federālajai valdībai, Vašingtonai un tikai 35 štatiem ir sava veida restitūcijas likumi, taču advokāti apgalvo, ka daudzi no viņiem nespēj kompensēt cilvēkiem nepareizas apsūdzības.

Tāpat kā daudzi citi visā valstī, Brauns un Makolums izvēlējās iesniegt federālu civiltiesību prasību pret valdības institūcijām, kas bija iesaistītas viņu nepareizajā notiesāšanā – process, kas, pēc advokātu domām, bieži prasa gadus, un kurā ir grūti uzvarēt.

Pagājušajā nedēļā federālā tiesa nolēma, ka Braunam un Makolumam būtu jāatlīdzina laiks cietumā gandrīz sešus gadus pēc tiesas procesa iesniegšanas federālajā tiesā. Tā lēma viņiem piešķirt kompensācijas par zaudētajiem gadiem ieslodzījumā 31 miljona ASV dolāru apmērā, kas ir viens miljons ASV dolāru par katru gadu, ko viņi pavadīja ieslodzījumā. Viņi arī saņems papildu 13 miljonus ASV dolāru soda atlīdzību, liecina tiesas dokumenti.

Brauns un Makolums tika arestēti un apsūdzēti 1983. gadā par 11 gadus vecās Sabrīnas Buijas izvarošanu un slepkavību Redspringā, Ziemeļkarolīnas štatā, iepriekš ziņoja CNN. Abiem viņiem piesprieda nāvessodu, bet vēlāk Braunam sods tika samazināts līdz mūža ieslodzījumam.

2014. gadā gan Brauns, gan Makolums tika atbrīvoti un atbrīvoti no cietuma pēc tam, kad tika pārbaudīta nozieguma vietā savāktās cigaretes DNS un galu galā noziegumam piesaistīta cita persona. Brāļi 2015. gadā iesniedza civillietu prasību pret vietējām amatpersonām, kas bija iesaistītas sākotnējā lietā.

Tiesā viņu civillietas kontekstā brāļu advokātiem bija jāpierāda, ka viņi ir nepareizi notiesāti, un ka viņi ir spiesti sniegt nepatiesas atzīšanās.

Advokāts Eljots Ābrams teica, ka viņa komanda uzrādīja pierādījumus, kas liecināja, ka izmeklētāji Brauna un Makoluma sākotnējā tiesas procesā neslēpa informāciju, tostarp par nopratināšanas veidu un cita aizdomās turētā esamību.

“Notika drausmīga 11 gadus vecas meitenes izvarošana un slepkavība, un valdība paziņoja, ka šie divi cilvēki to izdarīja un atzinās. Nekas tam nebija pretrunā,” sacīja Ābrams. “Tagad mēs zinām, ka viņi to apzināti piespiesti,” pauda advokāts.

ASV ir spēkā likums par nepareizas notiesāšanas kompensēšanu, kas attiecas uz visiem atbrīvotajiem.

Kopš 1989. gada vairāk nekā 2700 cilvēku, kuri tika nepareizi notiesāti, ir atbrīvoti no valsts un federālajiem noziegumiem, ziņo Nacionālais atlaižu reģistrs. Apmēram 50% no nepareizi notiesātajiem reģistrā identificē kā melnādainos un mazāk nekā 10% ir sievietes.

Advokāti apgalvo, ka daudzi cilvēki nesaņem kompensāciju statūtu trūkuma dēļ to štatos vai tāpēc, ka štatos ar pieņemtiem likumiem ir ierobežojošas prasības.

1 komentārs