Vai pamats nopietnām bažām? Tramps turpina pārsteigt ar ES un NATO nelojāliem izteikumiem

0 Komentāru

Atlikušas vairs tikai dažas dienas, līdz pasaules ietekmīgāko amatu ieņems tik pretrunīgi vērtētais Donalds Tramps. Viņa inaugurācija paredzēta piektdien. Tas gan neattur topošo ASV prezidentu joprojām izcelties ar apšaubāmiem komentāriem, kas grauj Eiropas Savienības un NATO vienotību.

Varēja domāt, – asā retorika piederēja priekšvēlēšanu kampaņai, kurā miljardieris un TV šovu seja uzturēja tēlu, kādu no viņa sagaidīja vēlētāji. Taču Donalda Trampa sakāmais nav diez ko mainījies arī tagad, kad vien pēc dažām dienām viņš oficiāli kļūs par 45. prezidentu Savienoto Valstu vēsturē.

Vaļsirdīgā intervijā laikrakstiem ”Bild” un ”The Times” viņš vācu un britu žurnālistiem apšauba NATO lietderīgumu un slavē, ka briti rīkojušies pareizi, pamezdami Eiropas Savienību.

“Es jau sen teicu, ka NATO ir problēmas. Tā ir novecojusi, jo tika veidota pirms daudziem, daudziem gadiem. Turklāt valstis neiemaksā pietiekami daudz,” citēts Tramps.

Starp ”nemaksātājiem” ierindojama arī Latvija, kas gan apņēmusies nākamgad izpildīt saistības pret NATO. Trampa teikto ar prieku uztvēruši Kremlī, kur Putina preses sekretārs jau pasteidzies piebalsot ASV prezidentam, ka alianse tiešām ir novecojusi. Turpretī, piemēram, Vācijas ārlietu ministrs neslēpj, ka ir izbrīnīts un satraukts par šādu retoriku.

Asumus cenšas nolīdzināt kanclere Angela Merkele. “Mēs ceram uz diskusiju ar jauno amerikāņu prezidentu. Nevēlos steigties notikumiem pa priekšu, bet esmu pārliecināta, ka mēs kā partneri iegūsim no spējas sadarboties un risināt problēmas kopā,” teic Merkele.

Runājot par Merkeli, Tramps intervijā izteicies pat glaimojoši, saucot viņu par lielu līderi, kuru viņš ciena, taču, viņaprāt, Merkele pieļāvusi ”katastrofālu” kļūdu – pieņēmusi nelegālos imigrantus.

Tie, kā arī vēlme valstīm pašnoteikties, pēc Trampa domām, būšot galvenais, kāpēc arī citas valstis pametīs Eiropas Savienību. Donalds Tramps ASV prezidenta amatu ieņems jau piektdien.

0 Komentāru