Vai Krievijas un Rietumu attiecības varētu uzlaboties? Eksperti nav optimistiski

Pievienot komentāru
Vai Krievijas un Rietumu attiecības varētu uzlaboties? Eksperti nav optimistiski
REUTERS/SCANPIX

Ārpolitikas eksperti no dažādām valstīm Rīgā sprieda par Krievijas un Rietumu attiecību scenārijiem. Kopš Krimas okupācijas Eiropas attieksme pret Austrumu kaimiņu radikāli mainījusies, un vienīgais jautājums, kurā puses meklē kopīgu valodu un sadarbojas, ir teroristiskā grupējuma Islāma valsts apkarošana.

Sankciju drīza atcelšana netiek prognozēta, lai arī Eiropas Savienības valstu vidū pat to ir daudz domstarpību.

“Sankcijas ir cena, ko Krievija maksā par starptautisko likumu pārkāpšanu, kas joprojām turpinās. Mēs nevēlamies konfliktu risināt ar ieročiem, tāpēc tiek izmantota sankciju metode. Otrs jautājums ir stratēģiskā partnerība, kas kopā ar sankcijām nav iespējama,” pauda Reinhards Krums, Vīnes Frīdriha Eberta fonda pārstāvis.

Arī Krievijā ilūzijas par attiecību atgriešanos normālās sliedēs ilūzijas neviens nelolo. Vienlaikus ir jautājumi, ko tā ar Rietumiem grib risināt kopā.

Jekaterina Čemiris, Krievijas starptautisko lietu padomes pārstāve:

Raugoties no Maskavas skatupunkta, Krimas jautājums mums ir novirzījies otrajā plānā. Šobrīd daudz aktuālāks ir Donbass, kur joprojām notiek karadarbība. Tā ir problēma, kuru Eiropa un Krievija kopīgiem spēkiem var mēģināt atrisināt. Mēs jau redzam, ka Krievijas un Rietumu starpā notiek augsta līmeņa dialogs Sīrijas jautājuma risināšanā.

Rietumu ekspertu skatījumā, Krievija šobrīd izvēlējusies iet savu ceļu pati pēc savas programmas, nevēloties integrēties. Kremlis grib parādīt, ka tas ir varas centrs, tādējādi destabilizējot drošības situāciju.

Video