Vai Krievijai nepietiek ar karu Ukrainā, un tā sūtīs kaujiniekus uz Sīriju? Vaicā ārvalstu mediji

0 Komentāru
Vai Krievijai nepietiek ar karu Ukrainā, un tā sūtīs kaujiniekus uz Sīriju? Vaicā ārvalstu mediji
Foto: AP/SCANPIX

Vai Krievijai nepietiek ar vienu slepenu karu Ukrainā, un tagad tā izlēmusi savus kareivjus sūtīt arī uz Sīriju? Atbildi uz šo jautājumu pēdējās dienās uzcītīgi meklē daudzi Rietumvalstu mediji. Par to liecina gan ASV izlūkdienestu informācija, gan aizdomīgi fotoattēli sociālajos tīklos. Ko par to saka Maskava?

Pirmās ziņas par Krievijas tiešu militāro iejaukšanos Sīrijā parādījās ļoti pēkšņi. Vairāki rietumvalstu mediji, atsaucoties uz ASV izlūkdienestu informāciju, ziņoja, ka Krievija uzstādījusi gaisa satiksmes kontroltorni un barakas vairākiem simtiem kareivju netālu no Sīrijas ostas pilsētas Latakijas. Tāpat Krievija pieprasījusi saskaņojumu, lai varētu uz netālo lidlauku vest militārās kravas. Turklāt eļļu ugunij pielēja Krievijas prezidenta Vladimira Putina neveiksmīgie izteikumi Ekonomikas forumā Vladivostokā.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins:

Mēs Sīrijai sniedzam nopietnu palīdzību, piegādājot militāro tehniku un trenējot kareivjus. Visus ar Sīriju parakstītos līgumus izpildām bez atrunām. Mēs apspriežam jaunus veidus, kā cīnīties ar Islāma valsti, bet pagaidām šī cīņa nav mūsu dienas kārtībā.

Daudzi rietumu analītiķi šo izteikumu uztvēra kā netiešu Putina atzīšanos, ka Krievija gatavojas būtiski paplašināt iesaistīšanos Sīrijas pilsoņu karā Putina sabiedrotā Sīrijas diktatora Bašara Asada pusē.

ASV valsts sekretārs Džons Kerijs pat personīgi interesējās par iespējamo notikumu pavērsienu, zvanot Krievijas ārlietu ministram Sergejam Lavrovam.

Kremlis gan steidza karavīru sūtīšanu uz Sīriju noliegt, uzstājot, ka neko vairāk par ieroču piegādēm Asada režīmam, ko Krievija nekad nav slēpusi, Putins ar saviem izteikumiem nav domājis. Savukārt atsevišķi analītiķi apšaubīja Krievijas plānus, jo tikt ierautam Sīrijas pilsoņu karā Kremlim vienkārši nebūtu izdevīgi.


Nikolajs Kožanovs, Karnegī Maskavas centra analītiķis:

Manuprāt, ir pāragri runāt par Maskavas plāniem izvietot Sīrijā karaspēka vienības. Politiski šādu soli būtu ārkārtīgi grūti attaisnot Krievijas sabiedrības priekšā.

Ukrainas notikumi gan ir stipri samazinājuši rietumvalstu uzticību Krievijas amatpersonām, turklāt sociālajos tīklos pēdējās dienās parādījušies daudzi foto, kuros it kā redzami Krievijas karavīri Sīrijā. Analītiķi prognozē, ka Krievijas iesaiste Sīrijā tikai saasinātu karadarbību, vēl vairāk palielinot jau tā milzīgo bēgļu straumi, kas šobrīd plūst uz Eiropu.

0 Komentāru