Vai koronavīruss organismā var atjaunoties? Dienvidkorejā lielam skaitam atlabušo atkal pozitīvs vīrusa tests

Pievienot komentāru
Vai koronavīruss organismā var atjaunoties? Dienvidkorejā lielam skaitam atlabušo atkal pozitīvs vīrusa tests
SIPA / SCANPIX

Dienvidkorejas veselības aizsardzības amatpersonas pēta vairākus iespējamos izskaidrojumus nelielam, bet pieaugošam pacientu skaitam, kuriem pēc izārstēšanās no koronavīrusa, vēlāk atkal ir pozitīvs vīrusa tests, ziņo ”Reuters”. Vai pastāv iespēja, ka vīruss organismā atjaunojas, un, ja tā – vai to pēc atjaunošanās iespējams nodot citām personām?

Jau 141 gadījums, kad vīruss ”atgriežas”

Saskaņā ar Korejas slimību kontroles un profilakses centra (KCDC) datiem, Dienvidkorejā fiksēts jau 141 gadījums, kad cilvēks, kurš izveseļojies no Covid-19, drīz vien atkal tiek atzīts par koronavīrusa pozitīvu.

Tam var būt trīs izskaidrojumi: atkārtota inficēšanās, vīrusa recidīvs vai nekonsekventi testi, apgalvo eksperti.

Kā, pētot iespējamos scenārijus, sliecas domāt eksperti, atkārtotas inficēšanās iespēja šajā gadījumā ir maz ticama.

Vai vīruss pēc izslimošanas var atkārtoti aktivizēties organismā?

Tā vietā KCDC sliecas domāt, ka vīruss nēsātāja organismā ”atkārtoti aktivizējas”. Kā pagaidām spriež Korejas slimību kontroles un profilakses centra eksperti, vīrusa daļas, iespējams, uz laiku saglabājas organismā neaktivizētā stāvoklī.

Atsevišķu pacientu, kuru imunitāte ir vājāka, organismos vīruss, iespējams, var atjaunoties.

Nesenā Ķīnas un ASV ārstu pētījumā izvirzīta hipotēze, ka jaunais koronavīruss var bojāt T limfocītus, kas pazīstami arī kā T šūnas, un kurām ir galvenā loma ķermeņa imūnsistēmas normālā darbībā un spējā cīnīties ar infekcijām.

Kims Jeongki, Korejas Universitātes Farmācijas koledžas virusologs, salīdzina iespējamo recidīvu pēc ārstēšanas ar atsperi, kas pēc saspiešanas atkal atlec vaļā.

Viens no Latvijā saslimušajiem, Mārtiņš Jēkabsons, piedzīvojis līdzīgu situāciju, kad Covid-19 tests, kurš pēc izslimošanas beidzot ir negatīvs, pēc dienas atkal ir pozitīvs. Nupat, vēl pēc nedēļas, Mārtiņš atkal veicis testu, kurš atkal ir pozitīvs, lai gan puisis jau sen jūtas labi. Vairāk par Mārtiņa pieredzi lasi TE!

Cik precīzi ir testi?

Pat ja pacientam tiek konstatēts recidīvs, nevis atkārtota inficēšanās, tas varētu liecināt par jaunām problēmām vīrusa izplatības ierobežošanā.

“Dienvidkorejas veselības aizsardzības iestādes joprojām nav fiksējušas gadījumus, kad” atkārtoti aktivizētie “pacienti vīrusu būtu nodevuši trešajām personām, bet, ja šāda infekciozitāte tiktu pierādīta, tā būtu milzīga problēma,” izteicies vakcīnu izstrādes eksperts un Chung-Ang universitātes profesors Seols Daivū.

Pacienti Dienvidkorejā tiek uzskatīti par veseliem, ja 48 stundu laikā ir divreiz pārbaudīti un abi testi izrādījušies negatīvi.

Lai gan Dienvidkorejā izmantotie testi tiek uzskatīti par kopumā precīziem, eksperti atzīst, ka nelielā skaitā gadījumu tie var sniegt kļūdainus vai pretrunīgus rezultātus.

”Testi var lepoties ar 95% precizitāti. Tas nozīmē, ka joprojām var būt 2–5% gadījumu, kuros tiek noteikts nepareizi pozitīvs vai nepareizi negatīvs rezultāts, ”tā virusologs Kims Jeongki.

No otras puses, pastāv iespēja, ka testi ir tik ļoti jutīgi, ka tie pavisam nelielu, potenciāli nekaitīgu vīrusa līmeni, kas saglabājies organismā pēc slimošanas, atkal fiksē kā jaunu, pozitīvu rezultātu – tā izteicies KCDC direktora vietnieks Kvons Junvuks.