APTAUJA! Vai britiem tiešām izstāties no ES vai tomēr ignorēt referenduma rezultātus?

0 Komentāru
APTAUJA! Vai britiem tiešām izstāties no ES vai tomēr ignorēt referenduma rezultātus?

Lielbritānijā turpina valdīt diezgan lielas politiskās jukas pēc pagājušās nedēļas referenduma. Ļoti populāri ir apspriest versijas par to, vai tautas nobalsošanā pieņemtais lēmums pamest Eiropas Savienību jebkā būtu atceļams vai apejams. Domājams gan, ka visi šie scenāriji ir vien teorētiski.

Kopumā Lielbritānija joprojām tikai cenšas atgūties no šoka – pārsvarā lauku teritorijās dzīvojošie aiz prieka pat esot apraudājušies, kamēr ar biznesu un eksportu saistītie un Londonā dzīvojošie vēl cer, ka 23. jūnijs izrādīsies ļauns murgs, no kura var pamosties.

Internetā populāra pat kļuvusi mirkļbirka #Regrexit, ar ko atsevišķi vēlētāji atzīst, ka nožēlo savu balsojumu.

Mums interesē Jūsu viedoklis!

Vai Lielbritānijai būtu jāizstājas no ES?

Rezultāti:
42%

Jā, jo tā cilvēki lēmuši referendumā

58%

Nē, jo referendumu var ignorēt

0%

Man nav viedokļa

Vai izstāšanās maz iespējama?

Daudzu iedzīvotāju nožēla par Brexit likusi juristiem meklēt veidus, tostarp – tikai teorētiskus, kā Brexitu padarīt par nebijušu. Atrasti vismaz pieci grūti, tomēr ne neiespējami scenāriji.

Brexit novēršanas scenāriji:

1. Referenduma ignorēšana
2. Jauns referendums
3. Ārkārtas parlamenta vēlēšanas
4. Vēl labāki nosacījumi ar ES
5. Skotijas veto

Pirmais un populārākais ir šķietami arī vienkāršākais. Proti, britu parlamentam ir iespēja tautas balsojumu vienkārši ignorēt, jo referendumam nav juridiska spēka. Demokrātiskā valstī tā gan būtu politiska pašnāvība.

Cita grupa paļaujas uz petīciju, ka jārīko jauns referendums, kurā Lielbritānijai jāizstājas vien tad, ja to vēlas nopietnāks pārsvars – 60% iedzīvotāju. Spēles noteikumu maiņa tikai pēc referenduma gan būtu nebijis gadījums.

Tāpat apkārt riņķo piedāvājumi rīkot ārkārtas vēlēšanas vai panākt vēl lielāku pašnoteikšanos no Briseles, tomēr paliekot Eiropas Savienībā. Visbeidzot teorētiski savas veto tiesības apsver izmantot Skotija, kuras iedzīvotāji pārliecinoši atbalstīja palikšanu.

Pagaidām šie scenāriji vien ir teorētiskā līmenī, bet jau tagad ir skaidrs – neatkarīgi, vai briti paliek vai izstājas, liela daļa sabiedrības piedzīvos smagu vilšanos.

Video

0 Komentāru