Komentāri
Vācijas izlūkdienests ASV labā izspiegojis Francijas un EK amatpersonas
Foto: Flickr.com

Vācijas izlūkdienests ASV Nacionālās drošības pārvaldes (NSA) labā izspiegojis augstākās Francijas amatpersonas un Eiropas Komisiju (EK), apgalvots laikraksta Sueddeutsche Zeitung ceturtdienas publikācijā.

Vācijas ārējais izlūkdienests BND palīdzējis NSA veikt politisko spiegošanu, novērojot augstākās amatpersonas Francijas Ārlietu ministrijā, Elizejas pilī un Eiropas Komisijā, vēsta laikraksts.

Kancleres Angelas Merkeles valdība, kas ilgi spēlējusi upura lomu, paužot sašutumu, ka sabiedrotie to izspiegojuši, šonedēļ ierauta pazemojošā skandālā, vācu medijiem ziņojot, ka Vācijas izlūkdienesti atbalstījuši ASV dienestus Eiropas uzņēmumu izspiegošanā.
Atsaucoties uz izlūkdienestu dokumentiem, laikraksts Bild pirmdien vēstīja, ka kancleres birojs vēl 2008.gadā esot informēts par Vācijas izlūkdienestu iesaistīšanos ASV ekonomiskās spiegošanas operācijās.

Savukārt Sueddeutsche Zeitung norāda, ka uzņēmumu izspiegošana notikusi vienīgi atsevišķos gadījumos, kad ASV pieprasījusi informāciju par nelikumīgu eksportu.

Galvenais ir Eiropas kaimiņu un Eiropas Savienības institūciju politiskā izspiegošana, uzsver laikraksts, piesaucot avotus, kas labi informēti par BND darbību.

Vācijas iekšlietu ministrs Tomass de Mezjērs apsolījis nākamnedēļ sniegt paskaidrojumus parlamentārajai komisijai, kas izmeklē ar NSA darbību saistīto spiegošanas skandālu.
Tomēr opozīcija jau apsūdzējusi valdību melos, jo vēl 14. aprīlī tā rakstveidā apgalvojusi, ka neko nav zinājusi par NSA ekonomiskās spiegošanas operācijām. ”Es kategoriski noraidu apgalvojumus, ka valdība nav teikusi patiesību,” iknedēļas preses konferencē savukārt trešdien paziņoja Merkeles pārstāvis Štefens Zīberts.

Tikmēr EK prezidents Žans Klods Junkers, reaģējot uz Sueddeutsche Zeitung publikāciju, ceturtdien pauda cerību, ka Vācija viesīs skaidrību šajā jautājumā.

”Es nezinu, vai vācu aģenti šeit ir aktīvi, lūgts komentēt sensacionālo ziņu,” žurnālistiem sacīja Junkers, ”no personīgās pieredzes zinu, ka [slepenos dienestus] ir ļoti grūti kontrolēt. Vācijas varasiestādēm jātiek ar to skaidrībā, un es sagaidu, ka tās to darīs.”

2013.gadā Berlīne pauda skaļu sašutumu, kad kādreizējais ASV izlūkdienestu darbinieks Edvards Snoudens atklātībai nodeva ziņas par masīvajām NSA spiegošanas operācijām, kas veiktas arī Vācijā, tostarp noklausoties pat pašas Merkeles mobilo tālruni.
Šis skandāls radīja ievērojamu spriedzi Berlīnes un Vašingtonas attiecībās.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl