Vācijas eksprezidents: Migrantiem jāpieņem Vācijas vērtības

2 komentāri
Vācijas eksprezidents: Migrantiem jāpieņem Vācijas vērtības
Foto: EPA / LETA

Migrantiem, kas dzīvo Vācijā, ir jābūt gataviem pieņemt valsts, kāda tā ir, ieskaitot tās vērtības, uzskata bijušais Vācijas prezidents Joahims Gauks.

“Es uzskatu, tas ir nepieņemami, ka cilvēki, kas desmitgadēm dzīvo Vācijā, nespēj sarunāties vācu valodā, nepiedalās skolas vecāku sapulcēs un neļauj saviem bērniem apmeklēt mācību stundas vai sporta nodarbības,” laikrakstam “Bild” sacīja Gauks.

Cilvēkiem vajadzētu iestāties par Vācijas vērtībām, nebaidoties, ka viņi tiks uzskatīti par rasistiem un ksenofobiem, sacīja eksprezidents. Ir jābūt “saistošiem noteikumiem, lai dzīvotu kopā, nevis atsevišķās sabiedrībās, kas pastāv līdzās”. Gauks aicināja politiķus panākt, ka valsts dominējošie noteikumi tiek akceptēti kā standarts dzīvei Vācijā.

Eksprezidents arī pauda gandarījumu, ka vārds “Heimat” (“dzimtene”), kas daudziem vāciešiem šķitis sakompromitēts, jo bieži ticis lietots nacistu laikā un komunistiskajā Austrumvācijā, atkal ir atgriezies sabiedriskajās debatēs. Arī nosaukums laikraksta “Bild” pielikumam, kurā publicēti Gauka spriedumi, ir “Heimat”.

“Tam, ka šis vārds tiek atbrīvots no agrākās politiskās aplamās lietošanas, vajadzēja notikt jau agrāk,” viņš norādīja. “Vācijai bija jāatgūstas no šiem aplami lietotajiem jēdzieniem. Šajā atgūšanās procesā jau veikts labs ceļa gabals.”

Vārda “Heimat” atdzimšana lielā mērā notikusi milzīgā migrantu pieplūduma dēļ, kas Vācijā ieradušies pēdējo gadu laikā.

Migrantu viļņa dēļ daudzi vācieši Vācijā vairs nejūtas kā mājās, sacīja Gauks. Bet viņš arī brīdināja par sentimentalizāciju, lai šis jēdziens nesāk izskatīties “pēc dārza rūķa”. “Man vārds “dzimtene” ir drošības sajūta par sevi un pašpārliecinātība,” viņš sacīja. Gauks prezidenta amatu ieņēma no 2012. līdz 2017.gadam.

2 komentāri