Vācijā aktivizējas cīņa par Merkeles pēcteča vietu

1 komentārs
Vācijā aktivizējas cīņa par Merkeles pēcteča vietu
AFP/SCANPIX

Vācijā sākas cīņa par partijas līdera vietu drīz pēc tam, kad valsts kanclere Angela Merkele paziņoja par aiziešanu no politikas pēc 2021. gada.

Vairāki politikas eksperti pieļauj, ka nestabilitāte Vācijas valdībā tai var darīt galu pat nākamgad. Tādēļ Merkeles konkurenti sākuši kalt dzelzi, kamēr tā karsta.

Konkrētas pretenzijas uz pašreiz Merkeles aizņemto krēslu vēl nav izteicis neviens kandidāts, taču jau nākammēnes gaidāms Kristīgo demokrātu savienības kongress, kurā tiks ievēlēts jauns partijas vadītājs. Tieši šī cīņa arī varētu parādīt, kāds kandidātu loks varētu sacensties arī par Vācijas līdera amatu nākamajās Bundestāga vēlēšanās.

Pašlaik publiskajā telpā tiek apspriesti trīs kandidāti – partijas ģenerālsekretāre un Merkeles politikas atbalstītāja Annegrēta Krampa-Karenbauere, veselības ministrs Jenss Špāns un bijušais konservatīvo Bundestāga frakcijas vadītājs Frīdrihs Mercs.

Špāns jau paudis pirmos paziņojumus – viņš asu kritiku veltījis Merkeles bēgļu politikai, norādot, ka tā ir veicinājusi vēlētāju neuzticību Kristīgajiem demokrātiem. 2015. gada Merkeles lēmumus viņš nodēvēja par “ziloni istabā” un norādīja, ka Vācijai ir aktīvi jāstrādā pie savu robežu stiprināšanas.

Mērenāku toni cenšas ieturēt no aktīvās politikas kādu laiku nozudušais Mercs. “Partijai vajag jaunu sākumu un diskusijas par tās nākotni. Jātiek skaidrībā par to, kāds ir partijas kodols un vērtības. Esmu pilnībā pārliecināts, ka Angela Merkele un es šajā situācijā labi sapratīsimies.”

Tikmēr Krampa-Karenbauere uzskatīta par Merkeles sava veida kopiju, un ar viņu pie stūres, sagaidāms, ka Kristīgie demokrāti arī turpmāk ieturēs līdzšinējo mēreno kursu.

Tomēr viņas ievēlēšana varētu nenest šobrīd partijai ļoti nepieciešamo atbalstu vēlāk, Bundestāga vēlēšanās.

“Kristīgie demokrāti ir lielas izvēles priekšā. Krampai-Karenbauerei noteikti ir handikaps, jo viņu atbalsta Merkele. Tomēr jāatzīst, ka viņas līdzīgie politiskie uzskati ar Merkeli var viņai arī kaitēt. Ja partijā saglabājas nostāja, ka līdzšinējo politiku vajag mainīt, tad Krampai-Karenbauerei savu vēstījumu var neizdoties nodot,” uzskata politikas zinātnes profesors Torstens Fāss.

Partijas Kongress Hamburgā notiks pēc nedaudz vairāk kā mēneša – 7. un 8. decembrī.

1 komentārs