Uzzini, kā sākas bēgļu ceļš uz Eiropu! Ekskluzīva TV3 Ziņu reportāža no Grieķijas

Pievienot komentāru
Uzzini, kā sākas bēgļu ceļš uz Eiropu! Ekskluzīva TV3 Ziņu reportāža no Grieķijas
FOTO: Monta Jakovela, TV3 Ziņas

Kad cilvēki, kuri bēg no kara pārņemtajām valstīm un ar piepūšamajām laivām nonāk Lesbas salā, viņi tiek izmitināti divās bēgļu nometnēs. Lielākā no tām ir Moria.

Tur caurmērā uzturas trīs tūkstoši cilvēku, lai gan nometnes kapacitāte ir vien 1500. Patiesībā tā kādreizējā apcietinājuma vieta, kuru nu vietējās varas iestādes pielāgojušas bēgļu izmitināšanas vajadzībām.

”Arī šeit cilvēki nakšņo ANO sagādātajās mobilajās mājiņās. Nometnes teritorijā atrodas ari lielākais identifikācijas un reģistrācijas centrs uz salas. Tas atrodas aiz žoga, un tur nav atļauts filmēt. Pamatojums – personas datu aizsardzība. Tāpat arī nedrīkst filmēt cilvēku reģistrācijas procesu, arī šajā gadījumā pamatojums – datu aizsardzība, kā ar tas, lai netiktu izplatīti materiāli, ar kādām ierīcēm cilvēkus piereģistrē,” no Grieķijas stāsta TV3 Ziņu žurnāliste Monta Jakovela.

Foto

Policijas virsnieks Kristofs Koncglovs, kurš uzrauga to, lai bēgļu identifikācijas process noritētu pareizi un gludi, atklāj soļus, kā tas tiek darīts:

Vispirms cilvēkiem tiek pieprasīts uzrādīt pases. Ja tāda ir, tad process notiek salīdzinoši ātrāk. Tiek pārbaudīts, vai pase ir īsta vai viltota. Ja īsta – tad cilvēkam noņem pirkstu nospiedumus, viņš tiek nofotografēts un “iegrāmatots” sistēmā. Tad cilvēkam izsniedz uzturēšanās atļauju Grieķijā. Atkarībā no tā, no kuras valsts šis cilvēks atbēdzis, mainās arī uzturēšanās atļaujas ilgums. Ja cilvēks nācis no tādām kara plosītām valstīm kā Sīrija, Irāka, Palestīna, Jemena, Sudāna, Eritreja, Somālija, tad viņi Grieķijā drīkst uzturēties sešus mēnešus, pa šo laiku meklējot legālu patvērumu.

Bet, ja cilvēki ir no Afganistānas vai Irānas, tad viņiem atļauja tiek izsniegta vien uz mēnesi. Tas liekot daudziem cilvēkiem apzināti savas pases iznīcināt vai neuzrādīt un izlikties par citas nacionalitātes pārstāvi. Policijas virsnieks gan stāsta, ka tad, ja pase cilvēkam nav, identifikācijas process aizņem daudz ilgāku laiku un ir sarežģītāks.

Lielākoties cilvēki bez dokumentiem norāda, ka ir sīrieši. Tad identifikācijas procesā iesaistās vairākas personas un tulki, cilvēks tiek iztaujāts, tiek pārbaudītas viņa valodas prasmes un zināšanas par valsti, no kuras viņš sakās nākam.

Pašreiz cilvēkiem rindā uz identifikāciju un reģistrāciju jāgaida vismaz diennakti, ja viss rit gludi, tā norit 30 minūšu laikā. Tad persona saņem uzturēšanās dokumentus un var doties prom no Lesbas salas.  Bēgļi tad iegādājas kuģa biļetes uz Atēnām un sākas viņu ceļš tālāk Eiropā.

Identifikācijas centrā Moria, regulāri uzturas arī ap 40 bērniem, kuri salā nonākuši bez vecākiem vai citiem tuviniekiem. Tā kā viņi ir pilnīgi vieni paši, bērni nonāk sociālo dienestu aizgādībā, arī viņi tiek piereģistrēti un aizvesti uz Atēnām, kur nonāk bāriņtiesu un citu sociālo dienestu paspārnē.

Policijas virsnieks stāsta, ka bērni vieni paši uz salas nonākuši dažādu iemeslu dēļ. Citiem vecāki vai kāds no vecākiem gājis bojā dzimtenē vai bīstamajā ceļā uz Eiropu.

Esot arī gadījumi, kad vecāki savākuši naudu, lai savas atvases dabūtu ārā no kara plosītās valsts, bet pašiem sev naudas nav pieticis. Savas atvases uzticējuši kaimiņam vai kādam citam pazīstamajam, kas arī devies bēgļu gaitās uz Eiropu, taču, tā kā tie nav bērna radinieki, viņu ceļi Lesbas salas krastā šķiras.