Sākta Parīzes Dievmātes katedrāles apkārtnes tīrīšana

Pievienot komentāru
Sākta Parīzes Dievmātes katedrāles apkārtnes tīrīšana
ZUMAPRESS/SCANPIX

Otrdienas rītā ap Parīzes centrā esošo, aprīlī postošajā ugunsgrēkā cietušo Dievmātes katedrāli apjozts žogs, lai tīrītu asfaltu no toksiskā svina. Pēc vairāku nedēļu ilga nolieguma tā klātbūtni apkārtnē atbildīgās iestādes tomēr atzinušas.

15. aprīļa notikumi Parīzes centrā paliks daudzu atmiņās – ugunsgrēks nopostīja vienu no svarīgākajām ēkām kristīgajā pasaulē, kas vienlaikus kalpo kā atgādinājums par rietumu pasaules attīstību.

Nekavējoties kļuva skaidrs, ka ēka būs jāatjauno un drīz pēc briesmu novēršanas būvniekiem un inženieriem viņi sāka darbus ēkas iekšienē, starp krāsmatām meklējot stabilas konstrukcijas, ko saglabāt. Pēc vairāku nedēļu noliegumiem no atbildīgo dienestu puses jūlija vidū gan sekoja atzinums, ka atrašanās atsevišķās vietās ap katedrāli varētu būt bīstama veselībai.

Ugunsgrēka laikā sadega ne tikai koka konstrukcijas, bet izkusa arī 300 tonnas jumta un torņa celtniecībā izmantotā svina. Lielā koncentrācijā, vēja ietekmē nokļūstot uz ielām, tā daļiņas ir kaitīgas cilvēkiem, tādēļ sākta apkārtnes ielu tīrīšana.

“Tika veikti piesārņojuma mērījumi katedrāles tuvumā. Uzsākot tīrīšanu, darbinieki arī noteiks, cik efektīvs ir attīrīšanas veids, un testēs, vai slēgto zonu nevajag vēl paplašināt. Mēs jau zinām, ka netālu ir skolas, kuras tika skartas, tādēļ nebūs brīnums, ja svins tiks konstatēts arī citās vietās un ielās,” saka Parīzes CGT arodbiedrības pārstāvis Frederiks Gillo.

Parīzes centra rajonā uzstādītas barjeras un atvestas caurules un sūkņi, ko izmantos laukuma tīrīšanai katedrāles priekšā. Tiks tīrīta 10 200 kvadrātmetru liela teritorija.

Iepriekš jau tīrītas vietas katedrāles apkaimē. Viens bērnudārzs un viena skola slēgta pēc paaugstinātas svina koncentrācijas. Tīrīšanai tiek izmantotas divas metodes – augsta spiediena ūdens strūklas, kā arī īpašas pastas uzklāšana uz ielām, ēku sienām, soliņiem un laternām. Pēc pāris dienām, kad pasta absorbējusi kaitīgo svinu, to noņem nost.

Darbus plānots pabeigt līdz 23. augustam, kad būvnieki varēs atgriezties pie katedrāles atjaunošanas.