Uz Marsa veiksmīgi nolaidies NASA robots “Neatlaidība”

2 komentāri
Uz Marsa veiksmīgi nolaidies NASA robots “Neatlaidība”
IMAGO IMAGES/SCANPIX

ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) pašgājējs robots “Peserverance” jeb “Neatlaidība” vakardienas, 18. februāra, vakarā veiksmīgi nolaidies uz Marsa, vēsta “Nathional Geographic”.

Lai jaunākais robots izzinātu Marsu, tam ir riteņi. Tieši pirms pulksten 16.00 pēc ASV jeb ap plkst. 22.30 pēc Latvijas laika laika lielais, vairāku miljardu dolāru vērtais NASA robots “Peserverance” droši nokļuva uz sarkanās planētas pēc 300 miljonu jūdžu brauciena un nervus kutinošas ieniršanas Marsa virsmā.

“Apstiprinājums piezemējumam. “Peserverance” droši atrodas uz Marsa virsmas,” sacīja grupas inženieris Svati Mohans.

Vienu tonnu smagais robots, ko darbina kodolieroči, ātri un akrobātiski izlidoja caur plāno Marsa atmosfēru, kas, visam noritot kā paredzēts, pirmo reizi tika uzņemta video. Robots autonomi noregulēja savas kustības, lai tas izkļūtu aptuveni četru jūdžu platumā esošajā piezemēšanās elipsē vienā no Marsa krāteriem, kurā savulaik atradās dziļš un potenciāli ilgi dzīvojošs ezers.

Pēc tam NASA robots ar signālu apstiprināja, ka droši ieradies uz Marsa. Šis signāls ar Marsa izlūkošanas orbitera starpniecību tika nosūtīts uz Zemi, un tad robots mūsu planētai nosūtīja savus pirmos uņemtos fotoattēlus, izraisot sociāli distancētus svētkus NASA laboratorijā Kalifornijā. Misijas kontrolē atbilstošās sejas maskas apslāpēja sajūsmas saucienus, taču komandas atvieglojums un gavilēšana joprojām bija ļoti acīmredzams.

“Šīs misijas ir smagas – ir daudz lietu, kurām jānotiek pareizi,” paudusi “Perseverance” projekta vadītāja vietniece Dženifera Trospere, skaidrojot, ka navnekādu garantiju, ka izdosies un tas padara misiju aizraujošu.

Robota misija ir vērienīga – meklēt senās dzīvības pazīmes uz sarkanās planētas. Tas būs pirmais no pieciem NASA robotiem, kurš meklēs sen mirušo marsiešu pēdas – iedzīvotājus no pasaules, kura savus pirmos miljardus eksistences gadus bija siltāka un mitrāka nekā šodien redzamā putekļainā planēta.

Lai palīdzētu zinātniekiem meklēt norādes, ka Marss varētu būt bijusi dzīvā planēta, “Peserverance” paņems klinšu paraugus, kas galu galā tiks atgriezti uz Zemes detalizētai pārbaudei. Atbildi uz to, vai uz Marsa vispār pastāvēja dzīve, varētu slēgt starpplanētu suvenīros. Vai arī, ja zinātniekiem patiešām paveicas, robots varētu atrast atbildes. “Mūsu ceļojums ir bijis sekošana ūdenim, lai noskaidrotu, vai šī planēta ir apdzīvojama, un sarežģītu ķīmisko vielu atrašana,” sarunā ar reportieriem šīs nedēļas sākumā sacīja NASA asociētais administrators Tomass Zurbučens, piebilsto, ka izpētē sācies pilnīgi jauns posms.”

Tagad, kad robots droši atrodas uz Marsa, misijas komanda var pāriet uz pirmajām virszemes izpētes operāciju fāzēm.

Informācijai: “Neatlaidība” uz Marsu devās 2020.gada 30.jūlijā, kad no no Kana-verala raga kosmodroma Floridā startēja nesējraķete “Atlas 5”. Septiņus mēnešus tā  šķērsoja kosmosu, kamēr bija iespiesta sava kosmosa kuģa iekšpusē. Robota seši riteņi tika ievilkti uz iekšu, tā masts un “roka” bija salocīti, un zem vēdera bija ielikts neliels helikopters ar nosaukumu “Ingenuity” jeb “Atjautība”. JPL komandas lidojuma laikā periodiski modināja robotu, pārbaudot tā borta sistēmas un uzņemot īsu audio klipu, izmantojot borta mikrofonus. 18. februārī sākās vissvarīgākā brauciena daļa – nosēšanās, ko uzskata par bīstamāko operāciju misijas gaitā, jo daudz mazu nianšu var noiet greizi, tāpēc tai īpaši vērīgi seko, lai viss noritētu gludi.

“Perseverance” kļuvusi par piekto pašgājēju robotu kopš 1997.gada, kas pabeidzis ceļojumu uz Marsu.

2 komentāri