“Uz likmes ir planētas nākotne” – Parīzē sākusies vēsturiska konference

0 Komentāru
“Uz likmes ir planētas nākotne” – Parīzē sākusies vēsturiska konference
EPA/LETA

Uz likmes ir planētas nākotne – ar šādām cerībām Parīzē sākusies ANO klimata izmaiņu konference, pulcējot pasaules līderus. Vismaz vārdos viņi konferences pirmajā dienā apliecinājuši gatavību rīkoties, lai mazinātu globālās klimata izmaiņu sekas.

Francijas galvaspilsētā notiekošā konference tiek dēvēta par vēsturisku. Tās mērķis ir nākamo dienu laikā censties pārvarēt desmitiem gadu ilgstošo politisko strupceļu un panākt vienošanos, kas ļautu novērst bīstamo globālo sasilšanu.

Konferencē piedalīsies aptuveni 150 valstu un valdību vadītāji, tostarp ASV prezidents Baraks Obama, Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins, Vācijas kanclere Angela Merkele, Krievijas prezidents Vladimirs Putins un citi.

Baraks Obama, ASV prezidents:

Esmu ieradies šeit klātienē kā pasaules lielākās ekonomikas un otras lielākās piesārņotājas valsts līderis, lai apliecinātu, ka Amerikas Savienotās Valstis ne tikai atzīst savu lomu šīs problēmas radīšanā, bet arī uzņemamies atbildību darīt kaut ko lietas labā.

Konferences galvenais mērķis ir panākt tādu vienošanos, kas ļautu globālajai sasilšanai nepārsniegt divus grādus pēc Celsija, salīdzinot ar pirmsindustriālā laikmeta vidējo temperatūru. Zinātnieki šo radītāju uzskata par tādu, kas padara nenovēršamu visnegatīvāko ietekmi. Lai gan vārdos visi piekrīt, ka problēmas ir jārisina, valstu pozīcijās ir būtiskas pretrunas.

Daudzas nabadzīgās valstis uzstāj, ka bagātajam valstīm ir jāuzņemas lielāka atbildība par problēmas risināšanu, jo tās ceļā uz labklājību kopš industriālās revolūcijas ir sadedzinājušas visvairāk fosilā kurināmā. ASV jau paziņojušas, ka nepiekritīs jebkāda veida tiesiski saistošiem siltumnīcefekta gāzu izmešu ierobežojumiem. Tikmēr Vācija, Francija un citas Eiropas Savienības valstis vēlas, lai brīvprātīgās izmešu samazināšanas saistības, tiktu nostiprinātas tiesiski saistošā vienošanās daļā.

Angela Merkele, Vācijas kanclere:

Mēs zinām, ka līgumi tiek slēgti brīvprātīgi, bet ir arī svarīgi, ka mēs ievērojam apņemšanās. Šie līgumi nedrīkst ar laiku tikt mīkstināti, mums tie ir jāstiprina.

Attīstītās valstis uzstāj, ka vairāk ir jāiegulda Ķīnai, Indijai un citām attīstības valstīm, kas arvien vairāk dedzina ogles, lai nodrošinātu savu strauji augošo ekonomiku. Savukārt tās norāda uz savām interesēm.

Sji Dzjiņpins, Ķīnas prezidents: 

Ir ļoti svarīgi respektēt dažādu valstu atšķirības, jo sevišķi attīstības valstu atšķirības – to nacionālās politikas un ekonomisko struktūru. Lemjot par klimata pārmaiņām, nevajadzētu ierobežot attīstības valstu leģitīmās vajadzības mazināt nabadzību un uzlabot cilvēku dzīves līmeni.

Latviju konferencē pārstāv Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kurš paudis ticību, ka pasaules valstu līderi ir diezgan tuvu tam, lai Parīzē noslēgtu vienošanos un netiks atkārtots 2009. gada Kopenhāgenā notikušais iepriekšējais mēģinājums.

0 Komentāru