Ungārijas vēlēšanās pārliecinošu uzvaru prognozē Orbāna pārstāvētajam partijai “Fidezs”

1 komentārs

Svētdien, 8. aprīlī, uz vēlēšanu iecirkņiem dosies ungāri, lai izraudzītos jauno valsts parlamentu.

Sabiedriskās domas aptaujas pārliecinošu uzvaru paredz konservatīvajai partijai “Fidezs” – tās līderis ir Ungārijas premjers, nereti par vienu no pēdējiem Eiropas diktatoriem dēvētais Viktors Orbāns.

Vēlētāju aptaujas liecina, ka Orbāna “Fidesz” apsteidz tuvākos konkurentus par 20 līdz 30 procentpunktiem. Tādējādi sagaidāms, ka Orbānam izdosies noturēties pie varas un ieņemt premjera amatu jau trešo termiņu pēc kārtas.

Kopš migrācijas krīzes kulminācijas 2015. gadā Orbāns pozicionējis sevi kā nacionālās suverenitātes un kristīgās Eiropas aizstāvi. Viņa stingrā nostājā pret imigrāciju un Briseli iemantojusi atbalstu galēji labējo aprindās Eiropā.

Orbāns priekšvēlēšanu kampaņā pastiprināti vērsies pret ASV miljardieri Džordžu Sorosu, savos izteikumos kļūstot ksenofobisks un pat antisemītisks.

Kopš nākšanas pie varas pirms astoņiem gadiem Orbāns ir pārveidojis Ungāriju, tās konstitūciju un valsts iestādes. Vienlaikus viņa valdības nodokļu politika palīdzējusi uzplaukt vidusšķirai.

Taču kritiķi Ungārijā un ārvalstīs uzskata, ka Orbāna reformas ir kaitējušas demokrātiskajām institūcijām un presei, kā arī viņa vēršanās pret pilsoniskās sabiedrības organizācijām atgādina Krievijas prezidenta Vladimira Putina darbību.

Orbāna tēlam arī kaitējuši vairāki korupcijas skandāli, kuros iesaistīti viņa sabiedrotie un ģimenes locekļi.

Popularitātes ziņā Orbāna “Fidesz” seko opozīcijā esošā galēji labējā partija “Kustība par labāku Ungāriju” un sociālisti. Opozīcija cer uz lielāku vēlētāju aktivitāti.

Analītiķi, prognozē ka Orbāns absolūto vairākumu parlamentā varētu zaudēt vien tad, ja vēlētu aktivitāte sasniegtu 70%.