”Un kas, pie velna, notiks tagad?” – satraukums par Lielbritānijas izstāšanos pieņemas spēkā

6 komentāri
”Un kas, pie velna, notiks tagad?” – satraukums par Lielbritānijas izstāšanos pieņemas spēkā
AFP/LETA

Viena no populārākajām britu avīzēm sestdien, dienu pēc vēsturiskā Lielbritānijas referenduma, iznāca ar milzīgu virsrakstu pirmajā lapā. Tas bija noformulēts kā jautājums: ”Un kas, pie velna, notiks tagad?”. Tik tiešām – apjukums un neziņa pieņemas spēkā.

Kopš izšķirošā referenduma, kad briti nobalsoja par izstāšanos no Eiropas Savienības, nebija pagājusi pat diena, kad daļa cilvēku jau grib rīkot atkārtotu referendumu. Apvienotās Karalistes parlamenta mājaslapā petīciju par vēl vienu referendumu, ar ko briti varētu palikt blokā, parakstījuši jau teju pusotrs miljons cilvēku. Viņi pieprasa ievērot nosacījumu – ja referendumā piedalās mazāk par 75% pilsoņu, vismaz 60% jānobalso par izstāšanos, lai šādu lēmumu vispār varētu pieņemt. Kā zināms, ceturtdien notikušajā referendumā 52% dalībnieku nobalsojuši par izstāšanos, bet 48% – par palikšanu blokā. Nobalsošanā piedalījās 72% pilsoņu.

Balsojuma rezultāti liecina par lielām atšķirībām valsts reģionos, kā arī to, ka visaktīvāk palikšanu atbalstīja gados jauni cilvēki un lielo pilsētu iedzīvotāji. Tostarp londonieši.

Vēl vienā petīcijā, kas aizsākusies kā joks, Londonas mērs Sadiks Hans aicināts pasludināt neatkarību no Lielbritānijas. To jau parakstījuši vairāk nekā 100 tūkstoši cilvēku.

Londonā notiek arī dažādas protesta akcijas. Tās lielākoties rīko britu jaunatne. Viņi ir neapmierināti, ka referenduma iznākumu tik lielā mērā ietekmējuši gados vecāku cilvēku balsojums. Lai gan bloka sniegtās iespējas par brīvu ceļošanu un darba iespējām, visvairāk izmanto tieši jaunieši.

”Brexit var novest pie tā, ka Eiropas Savienība sairst. Mums ir ļoti žēl, ka līdz ar šo lēmumu mums tiek arī atņemtas tādas iespējas, kā dzīvot un strādāt ārvalstīs,” saka kāda Lielbritānijas iedzīvotāja Beatrise.

”Eiropai ir arī simboliska vērtība, mēs ar to esam uzauguši. Taču vecākā paaudze atrada veidu, kā izlemt pār mūsu nākotni. Es apzinos Brexit sekas un tas ir sāpīgi. Ceru, ka tas tomēr nav nekas nemaināms,” tā atzīst Roberto.

Gados jaunie briti dusmas pauž arī sociālajos tīklos. Zem tēmturiem ”nemanāvārdā” un ”komēsesamizdarījuši” viens pēc otra birst ieraksti mikroblogošans vietnē Twiter.

Tikmēr starptautiskā kredīreitingu aģentūra Moodys šorīt samazinājusi vērtējumu Lielbritānijas ekonomiskajai attīstībai – no stabila līdz negatīvam. Lēmums pamatots ar to, ka iespējamā britu aiziešana no bloka draud kaitēt tās ekonomikai.

Foto

Video

6 komentāri