Ukrainu paralizē vērienīgs kiberuzbrukums – cietusi lidosta, valsts iestādes, glābšanas dienesti

0 Komentāru

Vērienīgs kiberuzbrukums šodien vērsts pret Ukrainu. Hakeri paralizējuši valsts iestāžu, masu mediju, naftas uzņēmumu, lidostas datorsistēmu darbību. Noziedznieki pieprasījuši naudu, lai datorsistēmas atbloķētu. Uzbrukumi šodien notiek arī uzņēmumiem Krievijā, Francijā, Spānijā un citās valstīs.

Šīsdienas kiberuzbrukuma dēļ ap divpadsmitiem dienā pārstāja darboties Ukrainas valsts un privāto iestāžu datorsistēmas. Ekrānos pēkšņi parādījies sarkans fons un uzraksts angļu valodā: jūs esat kļuvuši par datorvīrusa upuri, lai atbloķētu datoru, jāieskaita nauda hakeru kontos, virtuālās valūtas “Bitcoin” veidā.

Hakeri paralizējuši valsts iestāžu, masu mediju, naftas uzņēmumu, pat lidostas datorsistēmu darbību, bet tas lidostas darbību nav paralizējis, vien aizturēti pāris reisi. Sazinājāmies ar Kijevas iedzīvotāju Niku, taču pat pēc mēģinājumiem izmantot dažādas lietotnes izdevās ierakstīt vien sarunas skaņu, ne video attēlu – iespējams, arī tās ir hakeru uzbrukuma sekas. Ukrainā šī jau nosaukta par melno otrdienu.

“Kamēr tu nesamaksā hakeriem un neievadi īpašu kodu, tavs dators netiks atbloķēts. Kamēr tevi tas nav skāris, to īsti nevar saprast. Lielākoties tas skāris jauniešus, kas ikdienā strādā ar datoriem. Bankomātos tieši tāpat – uz ekrāniem redzami tikai raibi attēli,” stāsta Kijevas iedzīvotāja Nika Ostratjuka.

Ukraiņi pieļauj iespēju, ka pie vainas ir Krievijas hakeri. Tomēr izrādās, ka kiberuzbrukumi ar tā dēvēto “Petya Ransomeware” izspiedējvīrusu notikuši arī Dānijā, Spānijā, Indijā un citās pasaules valstīs. Ar ierakstiem un ekrānuzņēmumiem dalās simtiem “Twitter” lietotāju, apliecinot, ka hakeriem izdevies veikt pasaules mēroga uzbrukumu.

0 Komentāru