Ukrainas iedzīvotāji gatavojas sliktākajam scenārijam – ziemai bez gāzes

0 Komentāru
Ukrainas iedzīvotāji gatavojas sliktākajam scenārijam – ziemai bez gāzes
FOTO: SCANPIX

Kamēr amatpersonas risina sarunas par gāzes piegādi Ukrainai, šīs valsts iedzīvotāji gatavojas sliktākajam scenārijam – ziemai bez Krievijas gāzes. Pilnīgi bez apkures vismaz pirmajos aukstajos mēnešos Ukraina nepaliks, jo nelielos apjomos gāzi saņem no vairākām Eiropas valstīm. Taču, lai taupības apstākļos būtu siltāk, iedzīvotāji savos mājokļos maina logus un neredzētos apjomos pērk elektriskos sildītājus.

Lai taupītu resursus, Kijevas pašvaldība jau nogriezusi karstā ūdens padevi trešdaļai pilsētas mājsaimniecību. Kopš jūlija karstā ūdens cena Ukrainā ir cēlusies par 70%. Ekonomisti paredz, ka arī cena par siltumu šajā ziemā būs divreiz augstāka.

Kijevas mērs Vitālijs Kļičko jau brīdinājis vietējās mājsaimniecības, ka šoziem dzīvokļos būs vismaz par diviem grādiem aukstāks nekā iepriekšējā gadā. Ukrainā lēš, ka, taupīgi saimniekojot, gāzes varētu pietikt līdz martam, jo pēdējos mēnešos valsts gāzes krātuvēs ir ieplūdis kurināmais no vairākām Eiropas valstīm.

Gatavojoties ziemai, Ukrainas iedzīvotāji pastiprināti siltina mājas, maina logus un pērk elektriskos radiatorus.

Situāciju pasliktina arī kaujas Doņeckas reģionā, kur atrodas Ukrainas akmeņogļu ieguves rūpnīcas. Karadarbība apgrūtina akmeņogļu ieguvi, ko nepieciešamības gadījumā varētu izmatot dabasgāzes vietā.

Ja netiks panākta vienošanās par gāzes piegādi starp Ukrainu un Krieviju, dabasgāzi nesaņems arī vairākas Centrāleiropas valstis, kurām to piegādā tranzītā caur Ukrainu.  Pagājušajā nedēļā sarunās panāktā konceptuālā vienošanās paredz, ka piegādes Ukrainai varētu atjaunot, ja tā koncernam ”Gazprom” samaksātu trīs miljardus dolāru līdz gada beigām. Tomēr abu pušu komentāri šonedēļ liecina, ka domstarpību dēļ darījums var neizdoties.

Paredzams, ka tas izšķirsies nedēļas nogalē Berlīnē, kur abas valstis turpinās sarunas.

0 Komentāru