Ukrainas hibrīdkara eksperti aicina Latviju atslēgt Kremļa propagandas kanālu apraidi

Komentāri

Ienaidnieka arsenālā ir ierocis, kas nogalina bez šāvieniem – tā par Krievijas īstenoto hibrīdkaru saka Ukrainas drošības eksperti. Šodien viņi viesojās Rīgā, lai konferencē dalītos pieredzē, kā cīnīties pret lielā kaimiņa mēģinājumiem musināt un ietekmēt sabiedrību. Ukraiņi aicina Latviju slēgt pieeju Krievijas televīzijas kanāliem, kas izplata melus un propagandu.

Līdz ar faktisko karastāvokli pret Krieviju Ukraina visiem spēkiem cenšas mobilizēt spēkus, lai nezaudētu Kremļa īstenotajā hibrīdkarā. Viens no šādiem soļiem bija īpašas valsts iestādes – Ukrainas Informācijas politikas ministrijas izveide. Ministrija gan ir skaitliski neliela, tajā ir 20 cilvēku, un Rīgā šodien viesojās ministra vietniece. Viņa skaidro, ka viens no ministrijas mērķiem – atmaskot Krievijas melus un safabricējumus, kas regulāri tiek izplatīti masu medijos, lai noskaņotu skatītājus pret Ukrainu. Pirmais solis kas tika veikts – četru Krievijas kanālu slēgšana Ukrainā. Tas sākās 2014. gada martā, juridiski skaidrā ceļā, ar tiesas spriedumu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tatjana Popova, Ukrainas Informācijas politikas ministra vietniece:

Tajā brīdī to nebija grūti izdarīt. Krievu kanāli veica klaju dezinformāciju. Vienkārši paņēma CNN sižetus par Bagdādi, un teica, ka to dara Ukrainas armija Slovjanskā.

Līdzīgā veidā krievu mediji melojuši sižetos par ukraiņu armiju, rādot Čečenijas kara hroniku kadrus. Krievijas melu kampaņa ir apbrīnojami radoša un iespaidīga, un spilgtākos piemērus var atrast mājaslapā stopfake.org
Ukrainas eksperti gan skaidro, ka ar melu atmaskošanu vien ir par maz. Arī prokremlisko televīziju aizliegumi nav pilnvērtīgs risinājums, jo Krievija hibrīdkarā izmanto krietni rafinētākas metodes, kā ietekmēt sabiedrības viedokli. Vjačeslavs Gusarovs, Militāri politisko pētījumu centra vadošais eksperts:

Tie var būt fondi, organizācijas, kas bauda autoritāti konkrētā reģionā vai valstī. No otras puses, tās ir personas. Politiķi, sportisti, uzņēmēji, valsts darbinieki, mākslinieki, zinātnieki – plašs spektrs.

Lai veicinātu objektīvu kara notikumu atspoguļojumu, Ukraina žurnālistiem izdalījusi bezmaksas raidītājus, lai viņi operatīvi varētu pārraidīt informāciju no frontes līnijas. Tāpat žurnālisti mācīti, kā izdzīvot kara situācijā. Realitāte gan ir skarba – kopš kara ar Krieviju bojā gājuši 7 žurnālisti, bet ap 50 saņemti gūstā.

Foto

Skaties video!

Lasi vēl