Ukrainas ārlietu ministrs: Maskava atklāti draud ar Ukrainas iznīcināšanu

5 komentāri

Kremlis jau atklāti draud Ukrainai ar karu un Ukrainas valstiskuma iznīcināšanu, – tā ceturtdien, tiekoties ar Baltijas valstu ārlietu ministriem Kijevā, paziņojusi Ukrainas puse.

Bažas par situāciju Ukrainā pauduši Baltijas valstu ministri, norādot, ka Krievijas agresīvā politika un militāro spēku koncentrēšana Ukrainas pierobežā rada draudus Eiropa kontinentam kopumā.

Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kulebu, Kijevā tiekoties ar Baltijas valstu kolēģiem, uzsvēra, ka pēdējo nedēļu militārās aktivitātes Ukrainas pierobežā un nemitīgie pamiera pārkāpumi Maskavas finansēto kaujinieku kontrolētajās teritorijās apliecina Maskavas mērķi saasināt spriedzi un iedragāt centienus atrisināt Krievijas un Ukrainas konfliktu diplomātiskā ceļā.

“Krievija atklāti draud Ukrainai ar karu un draud iznīcināt Ukrainas valstiskumu. Es gribu atbildēt uz to ļoti vienkārši, tikai ar divām frāzēm – pirmkārt, tas nenotiks, otrkārt, mēs nebaidāmies. Visa demokrātiskā civilizētā pasaule ir Ukrainas un starptautisko tiesību pusē, un tas ir viens no elementiem, kas attur Krieviju no neapdomīgas rīcības,” norādīja Kulebu.

Vienlaikus Ukrainas puse norādīja, – sarkanā līnija šajā konfliktā ir robežu pārkāpšana. Lai to nepieļautu, Ukraina situācijā sagaida ciešāku starptautisko atbalstu.

“Ukrainas sarkanā līnija ir mūsu valsts robeža. Ja Krievija pārkāps šo sarkano līniju, tam būs sekas. Mums ir jāsūta skaidra ziņa Krievijai, ka Ukraina ir daļa no Rietumu pasaules, un Rietumu partneri nepametīs Ukrainu vienu,” teica Ukrainas ārlietu ministrs.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) kopā ar Igaunijas un Lietuvas kolēģiem, tiekoties ar Ukrainas amatpersonām, pauda viedokli, ka Krievijas agresīvā retorika, propagandas un dezinformācijas aktivitātes ir nepieņemamas un satraucošas. Latvija diskusijās ar saviem Eiropas kolēģiem un NATO sabiedrotajiem turpinās norādīt uz nepieciešamību sūtīt Krievijai stingrus vēstījumus, brīdinot par nopietnām sekām iespējamās militārās agresijas gadījumā pret Ukrainu.

“Mūsu vizīte ir apliecinājums solidaritātei un atbalstam Ukrainai. Tas ir pilnīgi skaidrs, ka Ukraina nav viena, Ukrainai ir draugi un partneri. Militārais uzbrukums Ukrainai ir tas, kas nevar būt un netiks tolerēts Starptautiskajā sabiedrībā,” pauda Rinkēvičs.

Vienisprātis ir arī Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis, kurš uzsvēra, ka ir jāraida skaidrs signāls Krievijai, ka agresija bez atbildes nepaliks.

“Mēs zinām, kas ir atbildīgs un zinām, kas šo situāciju eskalē – tā ir Krievijas Federācija. Un mēs zinām, kas vēlas aizsargāt savu valsti un cilvēkus – tā ir Ukraina. Mēs sūtam skaidru signālu Krievijai, ka ir jāpārtrauc šīs agresīvās darbības, jāatvelk karaspēks no Ukrainas pierobežas un jāizbeidz situācijas eskslācija. Ja sarkanās līnijas tiks pārkāptas, atbilde sekos,” teica Landsberģis.

Nākamnedēļ ārlietu ministrs uzaicināts uz Briselē gaidāmo Eiropas Savienības ārlietu ministru sanāksmi, kurā apspriedīs satraucošo situāciju reģionā. Tikmēr Maskava turpina apsūdzēt Kijevu ”provokāciju” rīkošanā Ukrainas austrumos un vairākkārt brīdināja NATO nejaukties un nesūtīt karavīrus Ukrainas atbalstam.

Savukārt, komentējot Ukrainas tuvināšanos Eiropai un NATO, Kremlis norādīja, ka tas novedīšot pie Ukrainas valsts sabrukuma.