Ukrainā tiek atzīmēta Eiromaidana gadadiena

Komentāri

Šajā laikā, vēsturiski notikumi norisinājās arī Kijevā, kur notika pirmais studentu protests, kas vēlāk pārauga Maidana kustībā.  Šī pretošanās ir sākums tam, kas vēl šodien notiek Austrumukrainā.

Pasaules uzmanības centrā Ukraina nokļuva pēc tam, kad tās prezidents Viktors Janukovičs atteicās no nodoma parakstīt asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību. Šis solis iedzīvotājos izraisīja milzu sašutumu un tās pašas dienas vakarā, 21.novembrī, Kijevas Neatkarības laukums kļuva par protestu epicentru.

Pirmajās dienās protesti bija miermīlīgi, taču viss mainījās pēc sadursmēm ar policiju. Specvienība Berkut sāka uzbrukt protestētājiem – kopumā  gāja bojā aptuveni 100 aktīvistu, bet vēl vairāk ievainoti.

Vardarbīgā vēršanās pret demonstrantiem vēl vairāk veicināja sparu pretoties pastāvošajai, korumpētajai varai. Masu protesti pieņēmās spēkā un turpinājās visu ziemu. Nedz Janukovičs, nedz viņa padotie protestus nespēja apturēt – prezidentu gāza un viņš aizbēga uz Krieviju.

Krievija nespēja samierināties, ka Ukraina pamazām izslīd no tās nagiem un sāka īstenot Krimas aneksijas plānu. Sarīkojot šajā reģionā pseidoreferendumu, Krievija paziņoja par Krimas pussalas pievienošanu savai teritorijai. Vēlāk sākās arī Kremļa atbalstītu un bruņotu teroristu veikta karadarbība Ukrainas austrumu daļā, kas turpinās vēl šodien.

Atskatoties uz šo gadu, eksperti atzīst, ka Maidana mērķi izpildīti –  Janukoviča režīms gāzts un asociācijas līgums ar Eiropas Savienību –  parakstīts.

Tomēr Ukrainas valdībai daudz darāmā, ņemot vērā karadarbību valsts austrumos un zaudēto Krimu. Skudra arī atgādina, ka Krievija vēl nav atteikusies no plāna sadalīt Ukrainu.

Šodien Ukrainā tiek atzīmēta Eiromaidana gadadiena. Pagājušajā nedēļā Ukrainas prezidents Petro Porošenko šo dienu pasludināja par valsts svētkiem – Goda un brīvības dienu. Daudziem šī ir skumju pilna diena, jo joprojām nav saukti pie atbildības demonstrantus apšāvušie cilvēki.

Baidoties no provokācijām, Kijevas vadība šajā dienā pastiprinājusi drošības pasākumus. Ukrainas mediji vēsta, ka virkne aktīvistu gatavo arī neoficiālas akcijas.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl